Capik166

Proč nosí krestani krízek, kdyz to je vlastně způsob zabití Jezíše?

Nejlepší odpověď
annas

Kříž, považovaný dnes obecně za symbol křesťanství, má dlouhou předkřesťanskou historii. Lidé ho užívali ji před mnoha tisíci lety a první křesťané ho dokonce považovali za symbol potupy a hanby. Po zmrtvýchvstání Ježíše se však kříž změnil v symbol vítězství, věčného života, radosti a vykoupení.

http://druido­va.mysteria.cz/TA­JEMNO/SYMBOL_KRI­ZE.htm

Další odpovědi
led

Pôvodným symbolov kresťanov bola ryba:
" Původ symbolu lze spatřovat v kombinaci dvou faktorů – jednak řada Kristových učedníků byla původem rybáři a Kristus svých dvanáct později označil za rybáře lidí, jednak řecké slovo Ichthys (ΙΧΘΥΣ, ryba) je zároveň zkratkovým slovem pro obrat Ježíš Kristus, Boží Syn, Spasitel (Ἰησοῦς Χριστός, Θεοῦ Υἱός, Σωτήρ)(Jézúz Christos Theú Hyios Sótér)"
Neskôr po zmrtvyvstaní Krista (Ježíša) kresťania na jeho počesť prevzali do symbolu ´latinský kríž´ (tvar kríža na ktorom bol Kristus ukrižovaný).
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/K%C5%99es­%C5%A5ansk%C3%A9_sym­boly

Doplňuji:
pravdu má aj mojitek, naozaj sa to robilo na „T“. Ale skúste si pozrieť tvar a pomery kresťanského kríža – je to ukrižovaný človek (tá časť nad rímskym T je vlastne hlava, ramená ruky, zvislá časť telo a spojené nohy)

hanulka11

http://www.pa­tristika.fatym­.com/view.php?na­zevclanku=kaz­dy-krestan-ma-hrde-nosit-krizek-na-odevu&cisloclan­ku=2012040132

mojitek

Ježíš nebyl na kříži jak bývá mylně vyobrazeno.Byl to tvar „T“

pizlicka

mojitku,jsi blizko,ale byl povesen na kulu.ano,cirkev z toho udelala kriz.stejne jako nikde v bibli nenajdes,ze by eva kousla do jablka.ale pozrela ovoce ze stromu poznani.kriz,jablko vymysleli katolici,stejne jako udajne bozi jmeno hospodin.

Gorbell

Jéžíše nezabilo ukřižování.

Zabil ho oštěp, který po něm hodil jeden z vojáků, když ho křižovali, ukřižování samotné jen proces urychlil.

led

Pre Gorbell a ostatních,
Pichnutie kopijou bolo len overenie Kristovej smrti. Žiadny legionár by si nedovolil akt milosti voči nepriateľovi a zabiť skôr než sa dokončí trest.

Pohľad lekára na ukrižovanie Krista:
http://www.mo­dlitba.sk/htm/sve­dectva/vedecke/ved_3­.htm

led

citát z článku:
„Zjavne chcel mať legionár dvojnásobnú istotu smrti, tak pichol kopiju cez piaty medzirebrový priestor, nahor cez osrdcovník do srdca. 34 verš 19 kapitoly evanjelia podľa Jána nás informuje: „a okamžite vyšla krv a voda.“ To znamená, že tam bol únik vodnej tekutiny z vaku obkolesujúceho srdce, čo dávalo posmrtný dôkaz, že náš Pán nezomrel typickou smrťou pri ukrižovaní – udusením, ale na zlyhanie srdca ( zlomenie srdca) kvôli šoku a stlačeniu srdca tekutinou v osrdcovníku."