sesednizkola

Proč např. Hubbleův vesmírný teleskop vidí třeba Orlí mlhovinu a jiné vzdálené objekty, ale takove Pluto ne?

Pluto je přeci mnohem blíže a vidí ho velmi rozmazané. Kdyz vezmu vzdálenost jeho hlubokého pole a srovnám to se vzdáleností a velikostí Pluta, měl by byt videt každý šutr na Plutu a ne jen rozmazaná tečka.

Nejlepší odpověď
zelí

Mlhoviny emitují záření. Ultrafialové, infračervené,…
Pluto je kus ledu ve velké tmě.

Další odpovědi
Kepler

Pluto je svou velikostí (spíše nepatrností) něco přes 2000 km v porovnání s Orlí mlhovinou, která má v průměru přes 300 světelných let, asi jako štamprle proti Pacifiku. Tento fakt je rozhodující, proto ta hvězdokupa byla pozorována už v 18. století a Pluto až v r. 1930.

Klaproth

Nejde o vzdálenost, ale o množství emitovaného záření. Pluto je moc tmavé.

lexx

odkud tento poznatek ? nějaký odkaz, nebyl by ?

Martinuss

Mlhoviny jsou obrovský třeba i rozměrů 10 světelných let a pluto je tak malinkatý že opravdu neni z hubbela vidět víc než rozmazaná tečka