budulínek

Proč na fotkách vesmíru není měřítko nebo přirovnání k naší galaxii apod.?

Na fotkách vesmíru nelze odhadovat velikost zobrazených útvarů. Proč na fotce chybí možnost porovnání se Zemí/sluncem/naší galaxií apod.? Taková fotka ukazuje jen barvy a tvary.

Odpovědi
Mravenec

Nelze udělat měřítko, když neznáš přesnou velikost toho objektu a jeho vzdálenost od foťáku. Uvědom si, že to není fotka pampelišky v parku, ale fotka obrovského tělesa vzdáleného světelná léta.

Dochy

Třeba proto. že na takové fotce vidíš nějaký výsek z oblohy. Vzhledem k tomu, že některé na fotce zobrazené útvary mohou být klidně 1000× dál než jiné, nějaké měřítko nedává moc smysl. Pokud chceš porovnávat velikosti, zjisti se velikost právě toho co Tě zajímá.
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=zEl2r2_E­YeI