Nika

Proč mají všechny zříceniny hradů společnou koncovku? Bylo to podle něčeho rozděleno?

Proč mají všechny zříceniny hradů společnou koncovku? Bylo to podle něčeho rozděleno? Např. …štejn, …berg,… podle čeho názvy vznikaly?

Nejlepší odpověď
annas

Není pravda, že jen zříceniny, ale i hrady, které zpravidla vznikaly ve středověku, získaly německé koncovky.
Ve jménech našich hradů se projevovala středověká móda německých jmen s příponou –štejn, -štýn (z něm. Stein „kámen, skála, popř. skalní hrad“, Berg „hora“, -Burg „hrad“).

Pojmenování obcí, míst, řek atd. má historický původ, např. podle osob, rostlin, složení půdy, místa atd.

Podrobnosti v odkazu

Zdroj: http://www.lidova-architektura.cz/preh­led-seznam/rejstrik/rej­strik.htm

Další odpovědi
RQLM

vždyť to nejsou nutně zříceniny 🙂, třeba karlštejn
štejn .. z německého „kámen“
berg .. z německého „kopec“
prostě hrady byly kamenné a byly na kopcích. tak to dostaly do jména. a německy proto, že u nás ve středověku měla němčina velmi velký význam, téměř jako oficiální jazyk.

Drap

Hrady mají většinou původní názvy, které dostaly v době vzniku . Hodně se používala němčina z toho také štejn/ někdy též štajn / snad kámen

michael69

Nejen hrady,ale i města a vesnice mají názvy z dob středověku,kdy většina usedlostí,tak jak jsou dnes známé,vznikala.Co se změnilo,mimo jiné, je to,že středověká důležitá centra jsou dnes často jen městečky stranou všeho dění.Často však se skvostnými pamětihodnostmi připomínající svou zašlou slávu.

Cenobita

U toho Karlštejnu může být interpretace jiná:

Karlštejn=Kar­lš+tejn=Karls+tej­n=Karlův týn=Karlův hrad

týn, tejn – hrad, hradiště, tvrz

ASCS
týn, -u, -a m <n> zast. kniž. středověké sídlo opevněné hradbou, tvrz, hrad

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=t%C3%BDn