Avatar uživatele
Kepler

Proč mají starší lidé rádi doma teplo?

Mám takovou teorii: metabolismus je pomalejší a neprodukuje tolik vlastního tepla jako dřív. Dřív byla pro mně teplota 24 st. v pokoji příliš a bylo to na trenýrky a tričko. Dnes mám na sobě při stejné teplotě dvě silné vrstvy oblečení a je mi tak akorát. Přitom ale letní vedra snáším těžce.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? marci1, aliendrone před 774 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
marci1

Mezi nejčastější příčiny pocitu chladu u starších lidí patří:

  • s postupujícím věkem krev houstne, což vede ke zpomalení krevního oběhu a následně ke snížené distribuci tepla
  • zmenšení objemu svalové hmoty vede ke snížení produkce tepla;
  • pokožka starších lidí je tenčí, než kůže mladších lidí což způsobuje, že se produkované teplo snáze rozptýlí a to vede k častému pocitu běhání mrazu po zádech
  • snížená tvorba kožního mazu u starších lidí: funkcí kožního mazu je izolovat tělo od vnějších faktorů prostředí a snižovat tepelné ztráty.

Chlad je často pociťován v končetinách: je to způsobeno obranným mechanismem organismu, který v podmínkách nízké produkce tepla nebo jeho nadměrného rozptylu omezuje množství krve dodávané do končetin a upřednostňuje takzvané ušlechtilé orgány jako jsou srdce, plíce, ledviny a mozek. 🙂
https://www.har­tmann.info/cs-cz/articles/9/5/te­lesna-teplota

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
_Bůh_

protože jsou jednou nohou v rakvi

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

Je to hlavně otázka kondice. My máme doma teplotu v zimě nastavenou na stejné úrovni od doby, kdy jsme instalovali plynový kotel (protože je regulaci možné nastavit v místnostech dost přesně) a to už je pár desítek let. A oblékáme se pořád stejně. Já např. se pohybuji v tričku a jen výjimečně si obléknu mikinu. Bylo to tak tenkrát a je to i nyní. V obýváku, kde se nejvíce zdržuji je většinou teplota 23°C. Jen mezi desátou a čtrnáctou hodinou ji automatika sníží o dva stupně. Když je člověk přes den v často v pohybu, tak je to OK.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Myslím, žes to trefil. Prostě jsme zralí do šrotu, no. Termoregulační mechanismy lidského těla melou z posledního (nejen ony) a tohle je důsledek. Ale jeden tip mám – podlahové vytápění přináší v tomto směru fakticky VÝRAZNOU úlevu. Asi ti to nepomůže, ale třebas někomu jinému ano. :)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

marci: já teda žasnu. Tvým chlapem bych teda být nechtěl, protože ty zjistíš úplně všechno. Tak Hartmann, povídáš. To abych si koupil aspoň metrák jeho proslulých výrobků a balil se do nich. 😊

Avatar uživatele
marci1

Děláš chybu, já bych si Tě doma přikrývala. Dělali bychom si legraci, smáli se a bylo by nám krásně teplo! 🙂

Avatar uživatele
aliendrone

marci1>>> Marná snaha, nemáte správné pohlaví, pokud jde o tu společnou „tvorbu tepla“ s Keplerem (pokud jde o efektivitu). Tedy… POKUD nemáte mylnou představu o jeho pohlaví.

BTW – radím dobře, raději si ho ani NEPŘEDSTAVUJTE, mohly by Vás zachvátit noční můry! ;) :D :D

Nový příspěvek