Kepler

Proč mají starší lidé rádi doma teplo?

Mám takovou teorii: metabolismus je pomalejší a neprodukuje tolik vlastního tepla jako dřív. Dřív byla pro mně teplota 24 st. v pokoji příliš a bylo to na trenýrky a tričko. Dnes mám na sobě při stejné teplotě dvě silné vrstvy oblečení a je mi tak akorát. Přitom ale letní vedra snáším těžce.

Nejlepší odpověď
marci1

Mezi nejčastější příčiny pocitu chladu u starších lidí patří:

  • s postupujícím věkem krev houstne, což vede ke zpomalení krevního oběhu a následně ke snížené distribuci tepla
  • zmenšení objemu svalové hmoty vede ke snížení produkce tepla;
  • pokožka starších lidí je tenčí, než kůže mladších lidí což způsobuje, že se produkované teplo snáze rozptýlí a to vede k častému pocitu běhání mrazu po zádech
  • snížená tvorba kožního mazu u starších lidí: funkcí kožního mazu je izolovat tělo od vnějších faktorů prostředí a snižovat tepelné ztráty.

Chlad je často pociťován v končetinách: je to způsobeno obranným mechanismem organismu, který v podmínkách nízké produkce tepla nebo jeho nadměrného rozptylu omezuje množství krve dodávané do končetin a upřednostňuje takzvané ušlechtilé orgány jako jsou srdce, plíce, ledviny a mozek. 🙂
https://www.har­tmann.info/cs-cz/articles/9/5/te­lesna-teplota

Další odpovědi
_Bůh_

protože jsou jednou nohou v rakvi

elkon

Je to hlavně otázka kondice. My máme doma teplotu v zimě nastavenou na stejné úrovni od doby, kdy jsme instalovali plynový kotel (protože je regulaci možné nastavit v místnostech dost přesně) a to už je pár desítek let. A oblékáme se pořád stejně. Já např. se pohybuji v tričku a jen výjimečně si obléknu mikinu. Bylo to tak tenkrát a je to i nyní. V obýváku, kde se nejvíce zdržuji je většinou teplota 23°C. Jen mezi desátou a čtrnáctou hodinou ji automatika sníží o dva stupně. Když je člověk přes den v často v pohybu, tak je to OK.

aliendrone

Myslím, žes to trefil. Prostě jsme zralí do šrotu, no. Termoregulační mechanismy lidského těla melou z posledního (nejen ony) a tohle je důsledek. Ale jeden tip mám – podlahové vytápění přináší v tomto směru fakticky VÝRAZNOU úlevu. Asi ti to nepomůže, ale třebas někomu jinému ano. :)

Kepler

marci: já teda žasnu. Tvým chlapem bych teda být nechtěl, protože ty zjistíš úplně všechno. Tak Hartmann, povídáš. To abych si koupil aspoň metrák jeho proslulých výrobků a balil se do nich. 😊

marci1

Děláš chybu, já bych si Tě doma přikrývala. Dělali bychom si legraci, smáli se a bylo by nám krásně teplo! 🙂

aliendrone

marci1>>> Marná snaha, nemáte správné pohlaví, pokud jde o tu společnou „tvorbu tepla“ s Keplerem (pokud jde o efektivitu). Tedy… POKUD nemáte mylnou představu o jeho pohlaví.

BTW – radím dobře, raději si ho ani NEPŘEDSTAVUJTE, mohly by Vás zachvátit noční můry! ;) :D :D