Kelt

Proč jsme vlastně zaujatí proti tomu, čemu nerozumíme?

Napsal jsem otázku týkající se práce sprejerů, grafiti. Někteří to odsuzují, že se jedná o znehodnocení hodnot. Například Trojský most byl po měsíci takto upraven. Na druhou stranu vypadá často taková plocha po akci grafiti zajímavě, není nudná. Většina těchto lidí, kteří toto provozují má estetické cítění. V tomto díle Kriminálka Anděl byli grafiti ukázáni zřejmě podle scénáře jako primitivové. Samozřejmě, všude se najde černá ovce. Myslím takové, co nekreslí umělecká díla ale geometrická tělesa s úhlopříčkou.
Je lepší velká jednobarevná plocha nebo plocha zajímavě posprejována?
Snižuje se tím hodnota stavby respektive výtvoru?

Nejlepší odpověď
carpediem

Každý kdo chce sprejovat, můůže oslovit majitele šedé stavby a předložit mu svůj návrh, a požadovat souhlas, takto to budu považovat za druh umění.

Nebo si může nějakou šedou stabu koupit a na ni se kreativně vyřádit.

Ale pokud bez souhlasu majiitele sprejuje na nemovitost, pak je to podle mého názoru vandal.

Kelte máš auto? Líbilo by se ti kdybych ti ho objela klíčem? Aby neblo tak jednobarevně nudné:-D

Nejsem zaujatá proti tomu, čemu nerozumím, jen neschvaluji poškozování cizí věci. Ale znova říkám, pokud si budou chtít posprejovat svůj barák, tak hurá do toho.

Další odpovědi
ivzez

Čemu nerozumíte?
Je to jednoduché:

Nikdo nemá právo poškozovat ani
„graficky upravovat“ cizí majetek.

anonym

carpediem má pravdu, prostě co není moje, nemůžu jen tak ničit, jak si to někdo může dovolit? Nová drahá a krásná fasáda a oni ji zničí jedním klikihákem, co tam vytvoří, nakopat je do zadku je málo. Správně, pokud jim to někdo dovolí, ať se vyřádí, ale bez předešlého souhlasu prostě ne. Netýká se to jen budov, ale i třeba vlaků, to je prostě vandalství. Fandím umění, sama jsem dost kreativní, ale nemůžu jen tak zničit cizí věc, to prostě nejde.
Doplňuji:
to myslíš jako vážně, že tohle je hezký? A kde je to hezký?Dala bych jim to všechno k úhradě, fakt maj v hlavě jen zmačkaný monterky…http://ww­w.novinky.cz/do­maci/353230-trojsky-most-je-po-mesici-provozu-ponicen-vandaly.html

marci1

A proč si myslíš, že tomu nerozumíme ? U nás je postavena podél cesty dlouhá zeď a na ní jsou nasprejovány obrazy. A musím říci, že některé jsou fakt dost umělecky hodnotné. Tato zeď byla postavena přesně pro sprejery. Ale nikdo nemůže „ničit“ státní či soukromý majetek tím, že ho počmárá. Pokud někdo chce, ať si sprejera objedná a nechá si tam něco nasprejovat. Jinak si nikdo nemůže čmárat sprejem kde chce a na co chce. 🙂

fcoop

Představ si,že dáš „těžký prachy“ za novou fasádu na svém domku.
V pondělí sundaj lešení, a ty v úterý ráno zjistíš,že nějaký pouliční umělec ti tu fasádu – aby nebyla tak fádní – vyzdobil.....­.........
Určitě by se ti zalíbila „plocha zajímavě posprejovaná“.
Co?

ptáč

Carpediem popisuje situaci šedých objektů. Já vím, že spousta škodovek se vyrábí v šedé barvě. Přesto nejsou pomalované. Nejsem soudcem a chci zde sdělit: jsem natolik ovce, abych měl dovoleno hledět na pomalované vagóny vlaků, tramvají, autobusů reklamou tak, že není zevnitř vidět ven?

dejavu

Když ti něco někdo ukáže, řekne, čemu nerozumíš, co neumíš pochopit, zneklidní tě to. Začneš si někdy klást otázku, co je normální a jestli s tebou je vše v pořádku, když to nedokážeš. A z toho pocitu pak samozřejmě vytryskne potřeba to od sebe vyštípat, aby tě to neštvalo.
Např. u rybářů se nikdo nepohoršuje nad tím, že utloukají čas, lidi jsou zvyklí. Ale u jakéhokoliv jiného nezvyklého koníčka to lidi budou slýchat pořád, že kde na to berou čas a jak mohou dělat něco takového, proč raději nedělají něco užitečného atd.