Sekenenre

Proč jsme se v roce 1918 vlastně stali republikou? Proč lid nekorunoval Masaryka králem?

Proč jsme se v roce 1918 vlastně stali republikou? Proč lid nekorunoval Masaryka králem? Je to proto, že král je „z Boží milosti," čímž by hrozila situace jako při sjednocení Německa, kdy byla německá koruna nabídnuta pruskému císaři Fridrichu Vilémovi IV., který ji však odmítl? Doporučí mi někdo nějakou publikaci na toto téma? Děkuji pěkně

Nejlepší odpověď
da ny

Velmi „zvláštní“ otázka…
T. G. Masyryk zrušil používámí šlechtických titulů! Domníváte se snad, že by on sám „toužil“ být králem?! V době, kdy lidé měli panování šlechty „plné zuby“… ;).
Podívejte se na historii ve Francii (republika x království)…

„Šlechtické tituly a řády zrušil právě 10. prosince 1918 zákon č. 61/1918. Zákon, který vešel v platnost 18. prosince 1918,“

http://www.ces­katelevize.cz/ct24/ar­chiv/1430610-zruseni-slechtickych-titulu-patrilo-mezi-prvni-pravni-normy-ceskoslovenska

Další odpovědi
ivzez

Že by lid měl pravomoc korunovat krále?
O tom jsem ještě neslyšela…