R5

Proč Johannes Kepler považuje své tři zákony o pohybu planet za vyjádření pravé povahy skutečnosti?

PROČ Johannes Kepler považuje své tři zákony o pohybu planet za vyjádření pravé povahy skutečnosti?

Nejlepší odpověď
annas

Určitě znáte jeho zákony, které jsou "historickým východiskem popisu pohybu těles v gravitačním poli. Byly to tři Keplerovy zákony „nebeské“ mechaniky pro pohyb planet Sluneční soustavy. Johannes Kepler je vyslovil počátkem 17. století v Praze.

Zákon drah
Planety se pohybují po elipsách o malé výstřednosti, v jejichž společném ohnisku leží Slunce.

Zákon ploch
Plošné rychlosti planet jsou konstantní.
Planety se proto v blízkosti Slunce (v okolí perihélia) pohybují rychleji než poblíž afélia, tj. bodu, v němž jsou od Slunce nejdále.
Země se nachází v perihéliu začátkem ledna a v aféliu začátkem července. Proto je na severní polokouli letní půlrok (21. 3. – 23. 9.) delší (186 dní), než 179 dní trvající půlrok zimní (23. 9. – 21. 3.).

Zákon period
Poměry druhých mocnin period – oběžných dob a třetích mocnin velkých poloos drah jednotlivých planet jsou stejné; .
Třetí Keplerův zákon platí s dostatečnou přesností pouze pro „malé“ planety (Merkur, Venuše, Země, Mars). U „velkých“ planet (Jupiter, Saturn) se projevuje značná odchylka.

Těmito zákony upřesnil heliocentrickou Koperníkovu soustavu"

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:6sli­TOe1sMUJ:arte­mis.osu.cz:8080/ar­temis/uploaded/214_AF­PRK%252003.doc+&cd=10&­hl=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b

Proč to tak je, jako vysokoškolský student určitě najdete sám.
Astronomický koutek – Ota Kéhar – Slovník astronomických pojmů
http://home.zcu­.cz/~kehar/as­trokoutek/slov­nik/slovnik1.html

„Kepler odvodil své zákony na základě pozorování, která prováděl dánský astronom Tycho Brahe. Odvodil je ze ze systematických a ve své době nejpřesnějších měření Tychona Brahe. Jednalo se původně o empirické vztahy.
Na základě dat získaných Brahem Kepler určil elipsovitou dráhu planety Mars. V roce 1609 ve spisu Astronomia Nova formuloval Kepler své první dva zákony, kterými se řídí pohyb planet.“

Další odpovědi
Cenobita

Johannes Kepler byl astronom, který svoje tři zákony objevil na základě matematických výpočtů z dat, která praktickými pozorováními nasbíral za celý život Tycho de Brahe (pozorování v Praze). Proč astronomové vynakládali tak velké úsilí, aby porozuměli pohybu planet? Protože potřebovali přesně stanovit kde se budou planety nacházet v určitém čase a nebo kde se nacházely v minulosti. A proč to potřebovali? Protože astronomové byli současně artrologové a potřebovali tyto informace o poloze planet – efemeridy – k sestavování svých horoskopů, kterým se v jejich době přikládala velká váha. A proč se sestavovaly horoskopy? Protože toto umění pochází pravděpodobně z různých starověkých civilizací Babylon, Sumer, Indie, Čína, Mayové, ale hlavně Egypt, kde žil Hermes Trismegistos, který sepsal „Smaragdovou desku“, na které stojí (mimo jiné) „co je nahoře, to je i dole“ a na tom stojí celá astrologie – co je nahoře (konstelace planet) to ovlivňuje to co je dole (život na Zemi).

viz také:

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Hermes_Tris­megistos

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Smaragdov%C3%A1_des­ka

životopis Keplera:

http://www.da­tabazeknih.cz/kni­hy/syn-carodejnice-63752

A to je odpověď, proč bylo odhalení zákonitostí pohybu nebeských těles v Keplerově době tak důležité, potřebovali sestavovat tabulky efemerid pro sestavování horoskopů. Z uvedeného je patrné, že vědy jako matematika i astronomie zažily velký boom, i když vlastně sloužily pomýlené pavědě astrologii.

Kepler však neudělal jen konstruktivní práci, jednou z jeho prací byla práce o nebeských sférách, která nemá oporu v reálu, ale jen dokazuje pohnutky těchto vědců: mystéria, esoterika, astrologie, alchymie & spol.