Zbynas

Proč je ve městech v noci ozvěna?

Když je noc, tak ve velkých městěch se zdá mezi baráky, že hlučnější věci „klakson od auta apod.“ dělají ozvěnu. Ve dne na těch samých místech to není, i když je tam relativně klid. Nějaké vysvětlení?

Nejlepší odpověď
MK44

Věci dělají ozvěnu, to je pravda, ale nejsou to takové jako klaxon nebo auto, nýbrž takové, které odrážejí zvuk a to do jednoho směru. Například skalní stěna nebo ony baráky ve městě. Dřevo, listí, sníh, roští, peřiny zvuk pohlcují a pokud nějaký odrážejí, tak do různých směrů. Ozvěnu nejlépe slyšíme v tichu, když vydáme jeden zvuk, jehož odrazy pak můžeme snadno rozeznat. Ozvěna je v ulicích i ve dne. To ale bývá ve směsi zvuků z mnoha jiných zdrojů nerozeznatelná. Ve dne můžete slyšet ozvěnu mezi skalními stěnami v tichu někde na horách. Taktéž v tichu sklepních, jeskynních a podobných prostor, jejichž stěny zvuk nepohlcují, a to bez ohledu na to, zda je venku den nebo noc.

Další odpovědi
beruskaa

V prázdných místnostech je ozvěna. A v noci (skoro) nikdo není vendu a je klid a najednou uslyšíte klakson. Ve dne to čekáte rotože i když je klid ulice jsou více zaplněny než v noci.

anonym

Jedná se o habituaci – ignorování opakujícího se podnětu. V tomto případě hluku města. Když byste odjel na venkov a vrátil se až za týden, ruch města byste se znovu musel učit ignorovat…Totéž se smradem v místnosti – ucítíte jej až když na chvíli odejdete. V noci habituaci narušuje únava, automatizace spánku atd. + otupění zraku – to nahrává většímu vnímání okolí za pomoci ostatních smyslů.