marci1

Proč je tolik lidí zlých a nešťastných?

Myslíte, že je to tím, že přestali dávat a čekají jen, že dostanou od druhých? Nedávají, jen prodávají. 🙂

Nejlepší odpověď
Psychotic

Nemyslím, že obdarovávání má cokoli společného s tím, že je někdo zlý nebo nešťastný… V obdobích chudoby je vzájemná výpomoc nutná – nijak to nesouvisí s dobrotou srdce, lidé dávali, aby dostávali. Dnes jsme daleko bohatší než za komunismu, takže pomoc nepotřebujeme a každý se stará o sebe. Není na tom nic zlého, naopak to považuji za změnu k lepšímu, protože člověk už není závislý na komunitě. Ale třeba na venkově asi vzájemná výpomoc stále funguje.

Proč jsou lidi zlí, to je jasné. „Zlí“ a „dobří“ jsou slova určená k porovnávání, stejně jako „vysoký“ a „malý“. I kdyby zítra všichni magicky vyrostli o 20 cm, stejně budeme pořád mít stejně lidí „vysokých“ a „malých“, jen se zvedne standard. Totéž u „zlých“ lidí.

A proč jsme nešťastní, to je otázka. Post-komunistické státy mají nejnižší spokojenost v porovnání se sílou ekonomiky. Možná to stahuje dolů nespokojená pracující třída, která byla předtím respektována, ale dneska po nich pes neštěkne? Možná závist vůči západní Evropě? Kdo ví…

Další odpovědi
Cuberka

Ano, myslí jen na sebe ( i když to taky se někdy musí). Ti druzí jsou jim lhostejní. Kdyby více lidí se kolem sebe snažilo udělat šťastným toho druhého, pak by sami byli hodnější, a pak i šťastnější.

johana 56

Není jednoduché posuzovat všeobecně.
Hranice mezi dobrým a zlým, šťastným a nešťastným člověkem se nedá určovat škatulkováním, bez pochopení důvodů a osobního poznání.

Jinak z mého pohledu si dovolím poznatek, že většinou dávají ti, kteří nečekají odplatu, neprodávají… Jsou to lidé, kteří se dovedli smířit s faktem, že existuje něco jiného než hmotné statky a vědí, že ztrácí mnohem více, než mohou dát.

Nebo snad lidstvo opravdu dospělo na úroveň sice inteligentních, ale citu neschopných robotů, kdy je kariéra, posun na vrchol, ctižádost, arogance a samolibost důležitější, než schopnost empatie s ostatními ?

mosoj

Protože dobro musí být po zásluze potrestáno.

Kepler

Je to začarovaný kruh. Lidé přestávají být nezištní a nedarují nic jen tak zbůhdarma, spíše myslí na sebe, případně jen na své blízké. A ti lidé co nikdy nic nedostali zadarmo se podle toho zařídili, stal se z toho standard. No a chovají se stejně.

df

Diky „chudobe“ a medialni manipulaci. Ona takova bida dnes u nas ani neni, ale v porovnani s bohatsimi staty…

Mc Merkurion

… jak kde – mně se to nezdá, že by to teda nějak v poslední době narostlo …

… laura5555 >>> takto se chová jen rozmazlenej fracek, kterej by měl by měldostat pořádně na prdel >>> co más tim společnýho, že lidi zrovna neznaj název nějaký ptákoviny, kterou ani pořádně nedokážeš popsat? …

Smode

Jediné co je správné je prodávání. Naopak jediné co je špatné je pokud jenom dáváme nebo jenom dostáváme. Vše v přírodě musí být v rovnováze. Když půjdete navštívit např jen tak svoji nemocnou babičku která je sama a má radost že jste přišli tak přece taky jen nedáváte. Prodáváte protože je vám hezky že ji zase vidíte vy(peníze si od ní neberete!!:).

Lidé jsou zlí protože jsou nešťastní. A nešťastní jsou protože ještě nedošli do bodu kdy by zjistili fakt, že zlepšit svůj život mohou jen oni sami. Nikdo jiný to za ně nikdy neudělá. Avšak pro ně je jednodušší hledat chybu jinde a v jiném člověku. Protože ji tam většinou nenajdou hledají ji jinde nebo na stejném místě dál a usilovněji a začnou chyby dělat i z věcí a okolností, které chybné nejsou. A jak již bylo napsáno, jedná se o začarovaný kruh.

anonym

marci1: Na tom, co říkáte, může být něco pravdy… Já si myslím, že lidé jsou zlí/nešťastní (a zlí bývají většinou právě proto, že jsou nešťastní) proto, že nemají lásku – nedokážou nebo nemohou ji přijímat od druhých a ani dávat druhým.

nyjono

Jak to myslíš, tolik?
Ve svém okolí jich zas tak moc nevidím.

ivzez

Nevím, proč je tolik lidí zlých a nešťastných.

Ale vím jistě, že to není tím, že by přestali dávat
a jenom očekávali, že dostanou od druhých.

Dokonce ani zlo × dobro by se podle mne
nemělo spojovat s dáváním nebo přijímáním.

Příčiny zla/dobra v lidech jsou mnohem hlubší
(to by bylo na román, ne na odpověď zde)
a vnější projev (dávání/přijímání) nemusí nutně
souviset ani s jedním.

richardad

Zlých a hodných lidí je stejně. Zlí lidé jsou logicky myslící, spravedliví, nemají slitování. Hodní lidé jsou emocionální, dobrosrdeční, smířliví a rádi odpouštějí. Máte pravdu, že logicky myslící lidé méně dávají, čekají, že dostanou od druhých a více myslí na své blaho. Že by jen prodávali se říct nedá, protože v obchodě se pohybují více lidé emocionální, neboť na prodávání mají talent. Smiřte se s tím, že zlí lidé mají taky pravdu a že tu budou vždycky, co svět světem stojí. Líp jim to myslí a umějí počítat. Víc v tom nehledejte.

monikabart

Stejně jako zveri, lidem 1% mocných ukrajuje prirodni bohatství a právo na zdravý život svou nenasytnosti. Lidi se tak citi být ohroženi a brání si zbytky, které si vymohou. Je to řetězová reakce. Tolik lidí mi ublizilo, tak už nebudu blbej – nebudu tady i pro druhé. Nema to nic spolecneho s logikou, ale s charakterem a moralkou.

df

Smode: nesouhlasim s vami, protoze ti vice inteligentni na to sice prijdou, ale je jich malo a proto se o nich v teto souvislosti nejedna. Vetsina spolecnosti je ohledne inteligence stado. Da se k tomu pouzit i Gausova krivka.