nyjono

Proč je řízení vozidla na levé straně auta?

V případě siln. pravidel jízdy po levé straně vozovky řízení na pravé straně automobilu.
Dík

Nejlepší odpověď
da ny

Protože se u nás jezdí vpravo a řidič má přehled s volantem vlevo při míjení vozidel..
Většina lidí jsou praváci a pravou rukou poháněli vozkové koně a řidiči ovládají šaltpáku

http://point-s.cz/novinky/jizda-vpravo-a-vlevo-aneb-jak-jezdi-nekteri-z-nas/
http://insider­.blog.cz/1103/proc-se-jezdi-vlevo-nebo-vpravo
Z odkazu:
„A dále, pravákům se lépe nasedá na koně z jeho levé strany a bylo by i těžké nasedat zprava, právě kvůli meči na levém boku. Je bezpečnější nasedat a sesedat z koně na kraji silnice než doprostřed, takže bylo logické jezdit s koněm na levé straně cesty.“
„Během 18. století se ale situace začala měnit, vozkové ve Francii a také v USA začali vozit své výrobky ve velkých vozech tažených více páry koní. Jelikož tyto vozy neměly kozlík, seděl vozka na posledním levém koni, aby měl pravou ruku volnou na pohánění. A protože seděl vlevo, tak chtěl přirozeně míjet jiné vozy na své levé straně, aby se vyhl případné kolizi. Proto se začalo jezdit vpravo.“
„Trend mezi národy se časem přiklonil k ježdění vpravo, ale Británie udělala vše, aby zmařila celosvětové sjednocení.“

Další odpovědi
dr.luha

Možná kvůli lepšímu a širšímu záběru optického zařízení člověka. Např. protijedoucí vozidla by se mohla častěji o sebe otřít.
.

Kepler

U nás se jezdí na pravé straně vozovky, a proto je šofér na levé straně auta. Zřejmě kvůli většímu nebezpečí střetu s protijedoucím autem. Jestli občas uvidíš auta s pravostranným řízením, pak jde o neoficiální dovoz z GB nebo jiných zemí s levostranným provozem.

Jiří Bohumil

Nebudu psát složitě. Zkus si s autem se řízením vpravo předjíždět u nás, při jízdě po pravé straně vozovky. A hned to zjistíš.:-) Není to nic příjemného, když musíš „vystrčit“ levou stranu vozidla do protisměru, aby jsi viděl před předjížděného. Nebo si zajeď s naším vozidlem do GB.

led

Šofer sediaci bližšie ku stredu cesty v smere jazdy má lepší prehľad o premávke okolo neho, než keby sedel pri kraji vozovky… výhľad mu nekryjú ani stromy, domy a reklamy vedľa cesty.
Do 17.3.1939 sa na územi ČSR jazdilo po ľavej polovici vozovky. „Pravostrannú jazdu priniesol Wehrmacht
Prechod z ľavej strany na pravú sa začal rozbitím Československa na Protektorát Čechy a Morava a samostatný Slovenský štát. Československo už v medzivojnovom období plánovalo zmeniť spôsob jazdy. Podľa informácií ČTK už v polovici 20. rokov minulého storočia vláda podpísala Parížsku dohodu, čím sa zaviazala „v primerane vhodnej dobe“ zaviesť jazdu vpravo. V roku 1931 prisľúbila, že sa tak stane do piatich rokov. Zostalo len pri sľuboch.“
https://autobil­d.cas.sk/clanok/194715/v­pravo-jazdime-presne-75-rokov/
https://auto.prav­da.sk/magazin/cla­nok/312305-v-protismere-jazdime-uz-75-rokov-len-hitler-za-to-nemoze/

Admin2

Vysvětlení najde v archivu. Jde o opakovaný dotaz.

Podrobné vysvětlení je u otázky

„Proč se v Británii jezdí vlevo a v jiných zemích vpravo?“
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-v-britanii-jezdi-vlevo-a-v-jinych-zemich-vpravo

"Kolem důvodů jízdy vlevo či vpravo kolují různé historky

Např. Důvodem jízdy vpravo byl prý levák Napoleon

Jezdit vlevo bylo snadnější i pro vozky.

V drsných dobách, kdy se žádný muž neobešel bez meče po boku (většinou levém), prý chození vlevo snižovalo možnost zranění kolemjdoucích a při chůzi vlevo se také po tasení ocitla zbraň v ruce bližší protivníkovi. Z podobných důvodů se jezdilo vlevo také v Japonsku v dobách samurajů a v „zemi vycházejícího slunce“ se na této straně jezdí dodnes. atd. "

stejně další otázky

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=%C5%99%C3%AD­zen%C3%AD%20vo­zidla%20vlevo%20ne­bo%20vpavo

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=%C5%99%C3%AD­zen%C3%AD%20vle­vo%20nebo%20vpra­vo

nyjono

Milý velmi chytrý Admin2, já se přece neptám, proč se na silnicích jezdí vpravo nebo vlevo.
Ptám se, proč mají automobily řízení na té které straně.
U nás vlevo, v Británii vpravo.
Pokud ti není jasný rozdílv těchto otázkách, klidně zopakuji.

Admin2

nyjono,

překvapilo mě, že jste si nepřečetl odkaz, jinak byste se dověděl to, co jste chtěl vědět. Navíc je v odkazu ještě jedna informace navíc – o Napoleonovi.

Bez měření jste řezal. . O čem to svědčí, byste si měl uvědomit sám.

Vždy je lepší ukázat na někoho jiného než na sebe.