Almolico

Proč je pěna bílá, když je šampon barevný?

Nejlepší odpověď
annas

Stejný dotaz na stránce Ptejte se knihovny
http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/barva-peny

„Šampony v současné době již "neobsahují mýdla, ale povrchově aktivní látky na bázi syntetických detergentů. Jejich předností je nejen vysoká pěnivost (…)“. (PETERKA, Emanuel. Materiály pro 1. až 3. ročník učebního oboru Kadeřník. 2., přeprac. vyd. Praha : Informatorium, 1996. str.36.).
Jak pěna vzniká se můžete dočíst na stránkách Vysoké školy chemicko-technologické:
http://vydava­telstvi.vscht­.cz/knihy/uid_es-001/hesla/pena.html.

Proč je pěna bílá objasňuje kniha: Proč má pivo bílou pěnu. Jak již z názvu vyplývá, kniha vysvětluje vznik bílé pěny u piva, předpokládáme však, že stejný princip vzniku bílé pěny je i u pěny šamponů.

O vzniku bílé barvy se zde píše: „U okrajů kapky pěny bylo možné najít osamocené bublinky, když jsem se skrz ně díval na předměty za nimi, zjistil jsem, že se chovají jako malé čočky rozptylky. Tak jako má průhledná skleněnka vyšší index lomu světla než okolní vzduch a můžeme ji použít jako silnou lupu, kulaté bubliny v pivě světlo rozptylují, protože v nich obsažený vzduch má nižší index lomu než okolní kapalina. Následkem toho je světlo pronikající na povrch pěny po setkání s bublinami rychle rozptýleno do nejrůznějších směrů. K tomuto rozptylu přispívá i odraz od povrchu bublinek. Část světla se vrací zpátky na povrch, a protože je podobným způsobem ovlivněna také jeho vlnová délka, pěna nám připadá bílá. Světlo rozptylující se od pěny je podobné rozptylu od vodních kapek, který způsobuje bílou barvu mraků. Nazýváme ho Mieův rozptyl.“
( O'HARE, Mick. Proč má pivo bílou pěnu? : 100 odpovědí na zapeklité dotazy. 1.vyd. V Praze : Ikar, 2007. str.110.)

Další odpovědi
gecco

Protože pěnu tvoří bubliny – tenká vrstva šampionů a hodně vzduchu, na tenké vrstvě se barevnost šampionů neprojeví…

Klaproth

Membrána bubliny je tak tenká, že žádnou barvu mít nemůže.

louskáček

Barva pěny nebo třeba sněhu je závislá na barvě dopadajícího světla na jejich hladký povrch od kterého se odráží jako od zrcadla.