Proč má pivo bílou pěnu?

Jak je možné, že všechna piva, včetně tmavých mají bílou pěnu?

Nejlepší odpověď
blesk26

Asi to bude proto, že pivní pěna je tvořena stejně velkými kulatými bublinkami. Ty světlo rozptylují, protože v nich obsažený vzduch má nižší index lomu než okolní kapalina. Následkem toho je světlo, pronikající na povrch bublinky rozptýleno do nejrůznějších směrů. Pěnu tedy většinou vnímáme jako bílou. Část světla se navíc odráží zpět, což také přispívá ke změně barvy (u tmavého piva je pěna tmavší). Tento efekt se nazývá Mierův rozptyl.