Dismas

Proč člověk nemůže spát s otevřenýma očima?

Nejlepší odpověď
Lucijej

Může 🙂

Spánek si lze jen stěží představit bez zavřených víček. Ty totiž pomáhají utlumit vnější, zejména pak světelné vjemy, které by nás mohly ze spánku vyrušit. Zavřená víčka také zabraňují případnému vysychání rohovky. Je ale možné usnout s otevřenýma očima?

Vlastně ano. S otevřenýma očima spí ryby, ale i někteří savci, například dobytek. V určitých extrémních případech, jako je například hypnotický spánek, je možné uvolnit mysl od zpracovávání zrakových vjemů. Jinými slovy: mít otevřené oči, ale ve skutečnosti nic nevidět. Jedná se o stejný princip, jako když při hlubokém spánku nevnímáme zapnutou televizi či hluk z ulice před domem.

Spánek s otevřenýma očima je tedy možný, často však bývá symptomem některých spánkových poruch. Nejznámější příkladem jsou náměsíční lidé, kteří se mohou během spánku zvedat z lůžka, procházet s otevřenýma očima po místnosti, přemisťovat věci či dělat jiné činnosti. Otevřené oči při spánku jsou příznačné i pro děti, které trpí nočními děsy.

V neposlední řadě může být příčinou spánku s otevřenýma očima vada zvaná lagoftalmus neboli nedokonalé uzavření oční štěrbiny. Lagoftalmus vzniká v důsledku ochrnutí části obličejového svalstva, popřípadě kvůli anomáliím očního víčka.

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/radio­zurnal/encyklo­pedie/_zprava/ja­ko-gandalf-v-panovi-prstenu-je-mozne-spat-s-otevrenyma-ocima--1433865

Další odpovědi
zjentek

A proč myslíš, že nemůže? Jen procento lidí, který jsem potkal různě na ulici, nespalo.
Co si myslíš o občanovi v odkazu? Myslíš, že nespí?-
http://www.ax­n.cz/sites/cz­.axn/files/axn-weirdactors-11.jpg

mosoj

Oční víčka chrání oko a hlavně mrkáním čistí a zvlhčují oko. Tím zabraňují poškození oka vyschnutím a následným poškrábání mrkajícím očním víčkem.

Jeli člověk v narkóze spí s otevřenýma očima, které anesteziolog po dobu operace zvlhčuje !!! Jinak dojde k poškození rohovky vyschnutím.