poseidon

Proč Čínskému období dynastie ČOU říkáme období „Sta škol“?

Nejlepší odpověď
anonym

Rozpad centrální moci po oslabení dynastie Čou a následné dlouhé období válek mezi mnoha slabými státečky v oblasti mezi středními a dolními toky Žluté a Dlouhé řeky inspirovaly mnohé snahy po řešení otázek státního a společenského uspořádání a vyvolávaly v lidech touhu po míru a řádu.
Období mezi 5. až 3. stoletím př. n.l. je proto zásadní pro vznik hlavních čínských filozofií a náboženství a nazývá se dobou „sta škol“ filozofií. V této době žili a působili například nejvlivnější čínský myslitel Konfucius i zakladatel taoismu Lao C´.
V této době se vytvořila řada filozofických směrů, které se snažily vysvětlit otázky lidského života a společenských vztahů. Vzrůstající zájem o tyto problémy způsobila doba, kterou tehdy Čína prožívala. Mezi hlavní Čínskou poezii patří tzv. Pět klasických knih. Tento soubor sestával z Knihy písní, Knihy proměn, Knihy obřadů a dvou děl s historickým obsahem Knihy dokumentů a z Letopisu Jar a podzimů. S´-ma Čchien spolu se svým otcem sepsal jako první čínské dějiny od legendárních počátků až po svoji dobu. V době Chan se velice dařilo i básním. Dokonce vznikl císařský úřad pro hudbu, který shromažďoval lidové písně.

Zdroj: http://www.ze­mesveta.cz/ar­chiv/rocnik-2004/cina-1-2004/835-3/cina-a-cinane