zvonisek

Proč babičce automaticky založili datovou schránku?

Babičce je 76, není ani osvč ani v žádném spolku a nemá pc a ani ho neovládá. Přes počítač vše musím hledat já, ale Bohužel to nebudu asi stíhat vše řešit.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Není možné, aby jí založili DS jen tak. Pravděpodobně je statutátní orgán SVJ (společenství vlastníků jednotek) v domě, kde bydlí. Pak ta DS není její, ale SVJ. Tuto DS mohou obsluhovat ostatní členové výboru.

Další odpovědi
Filip84

A proč se ptáš tady, napiš na ministerium vnitra, ne, to spravuje datové schránky, proboha, jak my máme vědět, proč Ausgerechnet Tvojí bábě založil ouřad datovou schránku? 🤦‍♀️🙄

S největší pravděpodobností bude něco takového, nebo podobně, jak píše Pepa: bába je „orgán“, nebo je bába „likvidátor“ dosud nezlikvidované právnické osoby, nebo tak něco a podobně.

To, jaký typ datové schránky bába má, jde najít přímo v ní, nebo na seznamu držitelů datových stránek – https://www.mo­jedatovaschran­ka.cz/sds/. Pokud je to jiná datová schránka, než fysické osoby nepodnikající, jejíž zveřejnění v seznamu není povinné, tak tam tu schránku najdeš – jak podle identifikátoru, tak podle jména báby a budeš mít u ni vypsáno, o jaký typ datové schránky se jedná.

Jedna osoba, rozuměj fysická osoba, jako třeba Josef Novák, narozený 1. ledna 1900, bytem 29 Náměstí Budovatelů, Karvinná, okres Karvinná, může figurovat i v XX datových schránkách: jednu může mít zřízenu Josef Novák, jako fysická osoba nepodnikající, ta není povinná. Druhou může mít zřízenu Josef Novák, jako fysická osoba podnikající podle nějakého zákona, její zřízení už bude (výhledově) povinné. Ve třetí může figurovat jako likvidátor právnické osoby. Ve čtvrté může figurovat jako jednatel právnické osoby. V páté může figurovat jako orgán společenství vlastníků jednotky. Atd., atd., atd. Ve všech figurovat bude muset, dokud bude figurovat v té osobě, nebo podnikat, s výjimkou jediné – datové schránky fysické osoby nepodnikající.

Proto zjisti, v jakém typu datové schránky bába figuruje. Je-li to datová schránka fysické osoby nepodnikající, může bába požádat o její zrušení, respektive se znepřístupní, takže jakoby nebyla. V opačném případě si bába musí ujasnit, co chce: jestli chce být orgán, nebo jednatel, nebo likvidátor, nebo tak něco a podobně, a potom prostě v té datové schránce figurovat bude muset. Nebo nebude orgán, jednatel, likvidátor, nebo tak něco a podobně, a pak v datové schránce rovněž nebude figurovat.

Ametyst

DS se týká právnických osob: společností, zapsaných v obchodním rejstříku, nadačním rejstříku, společenství vlastníků jednotek, obecně prospěšných společností.

Pepa25

Filip:

  1. v seznamu držitelů jsou i DS fyzických osob nepodnikajících
  2. píše se ministerstvo a Karviná

Filip84

Pepa: Pokud si to výslovně nepřeješ, v tom seznamu být nemusíš. Mne tam nenajdeš, třeba.