CJNERO

Problém s Vindows 10 – spojení disků. Poradíte?

Zdravím, mám celkem dost závažný problém. Zkoušel jsem i Microsoft Live support, ale tam mi nikdo neporadil. Jde o to, že jsem si koupil notebook od Asusu. Notebook má dva disky 1) 25 GB SSD a druhý 1 TB. Na notebooku byl předinstalovaný systém win 8.1 a disky byly nějak spojeny že byl (C:) 250 GB – (25 GB SSD + 225 GB z 1 TB) a (D:) 775 GB. Poté, když jsem nainstaloval windows 10, disky se nějakým způsobem změnily na (C:) 25 GB a (D:) 1 TB. Jelikož ale některé programy + plocha, stažené soubory atd, se ukládají na (C:) systémový disk, nezbývá zde už žádné místo, tudíž ani nemohu nic stahovat, instalovat a pod. U Microsoftu mi řekli, že to nelze spojit. Ale jelikož to tak bylo v základu, nějaká cesta zde být musí. Prosím lidi co se v tom tak nějak vyznají o pomoc. Díky

Odpovědi
setapouch

Napadá mě spojit disky do RAID0. Ale přijdeš o část výkonu (kolik, to si netroufám odhadnout), navíc je náchylný na ztrátu dat.

cochee

To je nějaké divné, není ten disk fyzicky jenom jeden, hybridní SSHD? Ale jinak bohužel neporadím ☹

jpau

Nedovedu ti bohužel dát jednoznačnou odpověď ale třeba tě to někam posune…

V těchto hybridních cosi se příliš nevyznám, přešel jsem rovnou na SSD, nicméně z logiky věci to ten systém udělal správně. Měl dvě úložiště, takže udělal dvě partiony na každém jednu.

Podle mého názoru, má Asus nějakou utilitku (nechci psát přímo ovladač), která udělá to co píšeš. Nejedná se z podstaty o raid jak píše setapouch ale o nástroj, co vytvoří jakousi virtuální partionu tak, že uvidíš dvě – jak píšeš, přičemž ta ssd se bude používat jako buffer pro data, co mají být rychle zapsána/přečtena.

Je to jenom nápad, třeba se pletu, zkusil bych pogooglit, spíš než na hlepdesk MS (nikdo se tam stejně nic nikdy nedozvěděl 🙂 ) bych se zkusil obrátit na helpdesk Asusu nebo nějaké jejich komunitní forum – viz co jsem psal.