MonkeyKing

Přivydělávali si dříve studenti?

vysokoškoláci jako dnes? Řekněme ve 40 nebo 50. letech?

Nejlepší odpověď
ivzez

Vím až o 60. a 70. letech.

Průvodčí v autobusech a tramvajích (MHD), nevím jestli i na železnici;
průvodci po hradech a zámcích, delegáti CK, …

Na konci prázdnin a začátku školního roku chmelové brigády
(pro první ročníky fungovaly podobně jako dnešní seznamovací pobyty,
ale nejenže to bylo zdarma, navíc se tam dala vydělat nějaká koruna),
září-říjen → brambory, …

Jen už nevím, jak to bylo s těmi průvodčími, jestli měli nějakou výjimku
→ i tehdy bylo potřeba pro hmotnou odpovědnost dovršit 18 let, ale pamatuji
si, že DP Praha přijímal už po prvním ročníku SŠ.

Další odpovědi
Drap

Ano. Přes rok sice nebylo tolik možností, ale během prázdnin kdo chtěl, tak brigádu našel.

Emefej

Dobu na kterou se ptáš nepamatuji, ale v sedmdesátých letech jsem si jako vysokoškolák přivydělával noční vykládkou železničních vagonů.

nyjono

Ano.
Ti méně movití pomáhali své rodině, protože to bylo fin. náročné, ti movitější zase poznávali, že ne vše je zadarmo.