Přítel je vazbě

Chtěla bych se zeptat. můj přítel je měsíc a půl ve vazbě. Jeho kamarád vykradl asi 5 domů a vše teď svádí i na přítele. Přítel tvrdí, že nic neudělal. Škoda tam je 280 000Kč. Nevím, jak to je, ale kdyby to udělal s ním, kolik může dostat? Mohl by dostat domácí vězení? A myslíte, že kdybychom mu zaplatily kauci, že to soud povolí? Kolik to tak může být? Dá se to nějak zjistit? Děkuji

Odpovědi
standa

Pokud by se jednalo o trestný čin KRÁDEŽE (§ 205 trestního zákoníku), tak na škodu 280.000 Kč se vztahuje odstavec 3) s trestní sazbou 1–5 let nebo peněžitým trestem.

O tom jaký druh trestu by přítel teoreticky mohl dostat, nelze vůbec spekulovat, soud bude při stanovování trestu přihlížet k desítkám různých okolností… a zde ´od stolu´ není možné posoudit všechny okolnosti…

Co se týká ´kauce´, tak teoreticky by přítel (nebo Vy) mohl zaplatit docela dost velkou částku (v řádu statisíců), aby byl propušten z vazby…, ale pozor trestnímu stíhání by se nevyhnul. Tak je otázkou zda TO za to stojí…