Vyživovací podmínky.

Dobry den omlouvam se ze rusim ale chtela jsem odbornou pomoc … mam pritele ktery ma vyzivovaci podminky ale ted je ve vykonu trestu tak jsem se chtela zeptat kdyz veznice neposila dotycnym maminkam penize protoze pritel nedela tak jestli ho muzou udat a nebo jestli to musim hradit ja jelikoz s nim ziju a mame spolu 2 nezletile deti budu moc rada kdyz mi pomuzete dekuji moc a preji krasny den

Nejlepší odpověď
iceT

udat ho nikdo nemuze,kdyz uz je ve vykonu,ale pokud tam nepracuje tak se mu pouze navysuje dluh,a pokud ten neuhradi nebo nebude splacet az ho pusti,tak si casem zase muze jit „sednout“.
Vy take nic nemusite platit,jelikoz vas dluh to neni.
A hlavne- az ho pusti,tak by platit zacit mel-pokud nezacne,tak vznika novy trestny cin a zase by sel „sedet“.

Další odpovědi
Slávek

Zanedbání povinné výživy je trestným činem s trestní odpovědností za předpokladu, že není plněna vyživovací povinnost podle možností a schopností po zákonem stanovenou dobu 4 měsíců. Povinnými znaky tohoto trestného činu je „doba“ a rozsah hrazení „v rámci možností a schopností“. Pokud osoba, která má povinnost plnit vyživovací povinnost, je ve výkonu trestu či ve vyšetřovací vazbě, zkoumá se, zda nezavdala příčinu spáchání tohoto trestného činu z nedbalosti a to tím, že ve věznici neoznámila svou povinnost hradit výživné. Pokut tak neučinila, dopustila se citovaného trestného činu z nedbalosti za předpokladu soustavnosti neplnění po dobu 4 měsíců. Jestliže však při nástupu trestu nebo do vazby splnila svou povinnost a oznámila vyživovací povinnost, pak tento fakt, resp. povinný znak trestného činu padá a to bez ohledu, zda osoba umístěna ve věznici byla či nebyla zařazena k výkonu páce. Nedopouští se tedy trestného činu a trestní stíhání se nevede a pokud je zahájeno, tak je zastaveno. Po tuto dobu a za uvedených podmínek, kdy nemůže resp. nemá dostatek možností a schopností plnit výživné, nedochází k povinnému hrazení, ale pozor dluh na výživném jako takový narůstá, neboť jeho jednání zakládá civilně právní odpovědnost ne trestněprávní odpovědnost. Shrnu-li uvedené, vy nic hradit nikomu nemusíte, matky dětí mohou podat na přítele trestní oznámení, ale trestní řízení bude zastaveno se shora uvedených důvodů. Po celou dobu, co bude ve výkonu trestu a bude mít oznámenou vyživovací povinnost ve věznici na děti, není trestně odpovědný, dluh však narůstá. Kolegyně, která odpovídala o tom, že si za nezaplacený dluh může jít sednout, se trošku mýlila, zda toto si sednou nikdy nepůjde a to ani zpětně a bez ohledu na výši dluhu. Dluh jako takový nemá nic společného s trestněprávní odpovědností. Okrajově dále jen upozorním na to, že pokud není hrazeno výživné rodičem, můžou ze zákona o rodině tyto povinnosti přejít i na prarodiče. Výživné je právní institut vztahující se na vztahy mezi dětmi a rodiči, mezi manžely, mezi prarodiči, přičemž tyto instituty ze zákona o rodině se prolínají. Z vašeho vyjádření lze ale také dovodit, že si přítel neplní vyživovací povinnost na vaše dvě děti. K těmto má také vyživovací povinnost, přičemž vy jste pouze jakým si správcem těchto prostředků a tento dluh nelze nijak umořit. Na to pozor.

verka

A Vám na děti přispívá z čeho, když nepracuje?