kulichuck

Příčné a podélné vlnění

Jaký je rozdíl mezi příčným a podélným vlněním?? :)
Díky

Nejlepší odpověď
Lenjička

Příčné vlnění si můžete představit jako vlnky – sinusovka, jestli vám to něco říká. Částečky putují dopředu a přitom jakoby skáčou nahoru a dolu = příčně na směr pohybu. Když máte třeba dlouhé lano a začnete jím mávat nahoru a dolu, vlny se po něm pohybují od vás, ale ruka jen nahoru a dolu.
Podélné vlnění si můžete představit jako harmoniku. Ty částečky se scukávají k sobě a zase od sebe. Směr pohybu je od zdroje do dálky a v tom samém směru se pohybují ty částečky. Je to třeba vlnění ve vzduchu když mluvím. Jakoby se předemnou ten vzduch zhušťoval a zase rozpínal.
Snad to pomůže 🙂

Další odpovědi
RQLM

jen bych dodal, že vlnění na hladině, které vznikne hozením kamene do rybníka, je kombinací příčného (vlnky nahoru a dolů) i podélného (vlny se vzdalují od středu) vlnění