vas999

Přibližují se k sobě galaxie, nebo se oddalují?

Kdysi dávno jsem se dozvěděl cosi o tom, že většina galaxií ve viditelném vesmíru (kromě několika těch nejbližších) se od nás vzdaluje. Nedávno jsem se dozvěděl, že ale existuje cosi jako velký atraktor, který ale přitahuje celou nadkupu Laniakea, což je jedna z největších známých strukur známého vesmíru. Obsahuje asi 100 tisíc galaxií včetně té naší. Kromě toho je sám velký atraktor přitahován k čemusi ještě těžšímu. Nachází se to někde poblíž další, ještě větší Shapleyho nadkupy. To už je, počítám skoro celý známý vesmír (alespoň dle mého odhadu a mých rozumových schopností), a všechno se to k sobě přitahuje. jak je tohle všechno možné? Je to zase nějaký astronomický paradox, nebo je v tom jenom nějaký trik, který mi uniká?

Nejlepší odpověď
mosoj

Galaxie se od sebe nevzdalují. Rozpíná se prostor a tím se vzdálenost mezi galaxiemi zvětšuje.

Další odpovědi
Usoman

Galaxie se samozřejmě vlivem temné energie od sebe oddalují, ale stále si uchovávají vlastní pohyb. Proto se s námi za 3 miliardy let srazí Galaxie Andromeda. A gravitace se nevztahuje jen na planety či hvězdy. Galaxie má vlastní gravitaci a i nadkupy galaxií.

Anikitos

Podle základní Teori o Velkém třesku se vesmír od jeho vzniku rozpíná. Takže by se galaxie od sebe oddělovaly, protože čím větší prostor, tím víc místa, atd…

Pokud nastane Velký kŕach (opak třesku), tak se vše začne vracet… vesmír se přestane rozšiřovat a začne se zmenšovat. V takovém případě, kdy by se vše smršťovalo, by se k sobě vše samozřejmě přibližovalo a naráželo do seb.

:)

led

Vesmír je v neustálom pohybe. Prirodzene z nášho hľadiska je tento pohyb voľným okom nebadateľný. Niektoré galaxie sa vzďalujú od seba, niektoré približujú k sebe. Tak, ako u áut v dopravnej špičke, v tom veľkom neriadenom chumli galaxií zákonite dochádza aj v „nedaní prednosti v jazde“ a následnej zrážke.