Anask

Při jakém úhlu dopadu bude lomený paprsek svírat s odraženým úhel 90°?

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit, jestli by mi někdo nemohl vysvětlit tento příklad: Při jakém úhlu dopadu bude lomený paprsek svírat s odraženým úhel 90°? (jedná se o lom ze vzduchu do prostředí o indexu lomu 1,6) Má to vyjít: 58°
Ráda to vypočítám sama, jen nevím, od čeho mám začít. Na hodině jsme takovýto příklad vůbec nedělali.

Může to být sin(alfa)/sin(90°-alfa)=n2/n1?

Nejlepší odpověď
gecco

Uvědom si, že:

  • úhel odrazu je roven úhlu dopadu
  • úhel lomu je závislý na indexu lomu prosředí, do nějž vlnění vstupuje

___
Máš výhodu, že prostředí, do nějž záření vstupuje, ´považujete´ za čiré – tedy ještě nemusíš řešit závislost úhlu lomu na frekvenci záření…
😉

Další odpovědi
Quimby

Jedná se o lom, takže použij zákon lomu neboli Snellův zákon, kdy sin a1 / sin a2 = v1 / v2 . Neboli poměr mezi siny úhlů je stejný jako poměr mezi rychlostmi v odpovídajícich prostředích.
Ty znáš rychlosti, znáš a2, to chceš, aby bylo 90, takže se ti dokonce vzoreček dost zjednoduší. No a hledáš a1, takže si to ze vzorečku jen vyjádři a dosaď.

mosoj

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/lom-svetla-vypocet

user99

Zkus se podívat na tyto stránky, jsou tam řešené příklady
http://www.pri­klady.eu/cs/Fy­zika/Odraz-a-lom-svetla.alej