usse

Přemýšleli jste někdy nad tím, že do každé země se jezdí do (např. do Ruska), ale snad jen na Slovensko se jezdí na?

Prostě mě to zajímá

Nejlepší odpověď
annas

Možná nad tím přemýšleli a také zde již tuto otázku položili.

Pročtěte si odpovědi v archivu.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-kdyz-se-chystate-navstivit-slovensko-tak-rikate-jedu-na-slovensko-ale-kdyz-slovinsko-tak-jedu-do-slovinska

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/na-do-nazev-statu-je-v-tom-nejaka-logika

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-spravna-tato-slovni-vazba

Není to jednoznačné. Jednoduché pravidlo, kdy užít předložky v(e)/do a kdy předložky na, dát nelze. Lze však popsat jisté tendence., využít cit, zvyklosti …

"Není to jednoznačné. Jednoduché pravidlo, kdy užít předložky v(e)/do a kdy předložky na, dát nelze. Lze však popsat jisté tendence., využít cit, zvyklosti …

Viz odkaz, ale je opět obecný

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/

Jména světadílů, států, zemí: do Bulharska vs. na Ukrajinu; v Bulharsku vs. na Ukrajině

Volba předložky je v těchto případech ustálená, daná tradicí: na Moravu, na Slovensko, na Ukrajinu, do Slezska, do Portugalska; do Evropy, do Ameriky., Do Slovinska … Převažují předložky v(e)/do.

Historie.
Na – jde o jednu z původních předložek s hlavním významem „směřování na povrch, na vyvýšené místo nebo na povrchu, na vyvýšeném místě nebo na místa ležící kolem řeky“. . Při delším pobytu v Praze snadno narazíte na oblíbené spojení, že se nějaká událost stala na Praze 4, nebo na Smíchově či na Národní třídě. Uvedená definice selhává, protože o žádném vyvýšeném místě nemůže být řeč.

Při umístění děje uvnitř nebo při jeho směřování dovnitř uvádí SSJČ předložku v (a do),

Rozlišujeme také pobyt na Slovensku či na Moravě, ale obvykle pobýváme v Čechách. To jsou vžitá spojení, která se běžně užívají a ve kterých se o pozornost přetahuje předložka na s předložkou v, resp. do.

Nevyjasněného vztahu těchto dvou předložek si můžeme všimnout i u spojení v zimě, v létě, ale na jaře a na podzim.

Výskyt předložky na nám dává jisté oprávnění k tvrzení, že předložka na v současné době má nejen vyšší frekvenci proti dřívějšku, a to v akuzativu i v lokále, ale především se vyskytuje v řadě typů případů, v nichž se užívalo předložek jiných, konkuruje zvláště předložce v, ale i do, u, o, k, pro i spojením bezpředložkovým.

Že předložka na nevyjadřuje jen cíl pohybu, ale i jeho směr: jíti do Benešova, ale jíti, směřovati na Benešov. Směr se vyjadřuje touto předložkou i u jmen míst, u kterých se cíl označuje předložkou do.

Ani v dalších zdrojích, nejsou podrobnější informace"

Jedu správně na Vsetín nebo do Vsetína ?
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-spravne-na-vsetin-nebo-do-vsetina

„Ale oblastně se tento významový rozdíl nerozlišuje. Předložka "na“ se užívá ve významu „do“.

Význam je možné poznat z kontextu – jedeme na Vsetín = jedeme (až) do Vsetína, anebo jedeme směrem na Vsetín, nikoliv např. na Břeclav."

Další odpovědi
orwell

Já v tom cítím v některých případech i značný významový (téměř fatální) rozdíl. Např. jedou-li imigranti do Evropy, nebo na Evropu, i když v konečném důsledku to může být jedno. Rozdíl je i v tom, jestli pojedeš do Ruska, nebo na Rusko (což ti nepřeji). Ale můžeš tam jet třeba na naftu, nebo na benzín.

sesednizkola

Cituji
"Proč jezdíme na Slovensko, ale do Slovinska?
Slovinsko, Bled – Foto: Ciaran Roarty, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0
Slovinsko, Bled
Foto: Ciaran Roarty, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0

Taky vás napadlo, jestli existuje pravidlo pro užívání předložek ve spojení s místními názvy?

Otázka:
Chtěla bych se zeptat, podle čeho se určuje, jestli použijeme předložku NA nebo DO, když mluvíme o státech a místních názvech.

Například:
Jedu na Slovensko, na Moravu, na Aljašku, na Kubu.
Jedu do Slovinska, do Čech, do Polska, do Brazílie.

Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:
Pro užití té které předložky neexistuje žádné pravidlo, jsou takto ustáleny a nezbývá než si je pro každé konkrétní spojení zapamatovat. "

Zdroj: https://www.roz­hlas.cz/cesky/jak­spravne/_zpra­va/proc-jezdime-na-slovensko-ale-do-slovinska--1378012

Kepler

To je jen zažitý úzus. Valach řekne, že jede na Vsetín, zbytek republiky do Vsetína.

Mc Merkurion

… nevím, každoročně jezdím na Maltu a na Zlaté písky … takže by to možná chtělo znát více států …