Avatar uživatele
jjj123456789

Je správně na Vsetín nebo do Vsetína?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Drap, marci1 před 3502 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

V současné češtině konkurují předložky" do" a „na“ ve směru a cíli jízdy.

Oba tvary „na Vsetín či do Vsetína“ jsou správné. Záleží na tom, zda jedete přímo do Vsetína, nebo směrem na Vsetín.

Předložka na + 4. pád vyjadřuje směr pohybu, předložka do + 2. p. pak cíl pohybu.

Ale oblastně se tento významový rozdíl nerozlišuje. Předložka „na“ se užívá ve významu „do“. Význam je možné poznat z kontextu – jedeme na Vsetín = jedeme (až) do Vsetína, anebo jedeme směrem na Vsetín.

Spojení stěžovat si „na město Vsetín“ je zcela něco jiného, než jen tvar " na Vsetín". Navíc to není jednoznačné ,zda „Vsetín“ je v 1. nebo 4. p.

Název města (Vsetín) může být užitý v 1. p., je to tzv. nominativ jmenovací – o městě Vsetín, s městem Vsetín – ale může se i „Vsetín“ skloňovat – o městě Vsetíně, s městem Vsetínem. Záleží na stylu, kdy se spojení užívá.

Stěžuji si na město Praha nebo na město Prahu, kde se dá pád rozlišit.

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Drap, johana 56 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Odpoveď byla označena jako užitečná

Správně je do Vsetína, ale zkus to říct ve ValMezu…
😁

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?jjj123456789 Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Pokud chceš jet autem do Vsetína, tak do ( 2. pád ). Pokud si chceš stěžovat na město Vsetín, tak na ( 4. pád ). 🙂

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?www Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Místně se říká (a je to nesprávně) zásadně na Vsetín. IMHO to vzniklo patrně z toho, že nejstarší část je oblast kolem Horního náměstí, kam se jezdilo nahoru, „na Vsetín“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marťa382

Já jezdím „na Vsetín“, protože „do Vsetína“ mi nezní dobře. :D I když je to správně.

Ale našla jsem 2 oficiální články a v každém se píše něco jiného…tak nevím.

  1. http://www.mes­tovsetin.cz/na-vsetin-prijede-kolona-veteranu/d-476158
  2. http://www.vse­tin.eu/do-vsetina-prijede-lucie-bila/d-505116/p1=30218

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek