Marty99x

Precetl jsem Farmu zvirat, ale nevim, jak mam zformulovat esej. Nejake rady?

Nejlepší odpověď
annas

Vyučující vám nevysvětli(a), jak se esej píše?

Určitě víte, co je esej. Je to jakási úvaha na odborné téma – vaše je tedy literární – vyjadřuje váš vlastní názor, může být kladný či záporný. Můžete jej r srovnat s názoren jiným a uvést důvody s čím souhlásíte, nebo nikoliv.

Jazyk – citově zabarvená slova, vyjádření odbornosti a uměleckosti, obrazné vyjádření atd..
Styl lehký, třeba humorný, kritický Neplatí tak přísná pravidla jako třeba u výkladu.

Každý slohový útvar, tudíž i esej, má tři části – úvod, stať a závěr.

V úvodu vysvětlíte hlavní téma díla, tedy obecný pohled – proč jste si dílo vybral , základní důvod apod.
.
Přejdete k dílčím, tedy konkrétním tématům kniíhy,, která rozvíjíte ve stati. Argumentuje, uvádíte, proč to tak je, proč by to třeba mohlo být jinak, případě srovnáte s pohledy někoho jiného, kdo knihu zná, co považujete za správné apod.

Nakonec v závěru shrnete své názory, tedy potvrdíte, že úvodní téma bylo správné , nabídnete radu, jak je třeba obsah vnímat atd., takže opět zevšeobecníte.

Další odpovědi
gecco

…„zformulovat esej“…
;-D
´Najdi´ si v knize nějaké tvrzení, nějaký příměr (aj.) a ´nad´ ním napiš úvahu – proč vyznívá nějakým způsobem, jak to Orwell myslel, zda pozdější společenský vývoj jeho myšlenku potvrdil či vyvrátil…
Jak už jsem ti psal – zrovna tohle je knížka, kde nosnou myšlenku eseje nemusíš nijak dolovat – nabízí se samy.

Conchus

Možná, že by pomohlo si přečtení zopakovat

bulík

Jak říká annas, ale v tom to románu jde o společnost, ne odbornost.
Tento Orwellův román je ukázka společenského řádu, třeba komunizmu, kam až to může dojít. Je to i alegorie, prasata = komunisti (Marx, Lenin aj.)

annas

Výraz odbornost má různé významy.

V eseji jde o odbornost v tom smyslu, že se týká určitého oboru, tedy literatury, jak jsem uvedla v první větě.

annas

Odeslala jsem dříve.

Jiné odborné téma může být filozofické, společenské, výchovné, kulturní a literární.

Jak jsem uvedla, píše sesej o knize, která patří do literatury. Kniha má určité téma, to se týká společnosti.