dudu

Práva v Plzni vystudoval za dva měsíce. Probůh, proč následné odebrání titulu podléhá výroku soudu?

Pražský podnikatel Jan Harangozzo u Krajského soudu v Plzni neuspěl s žalobou proti Západočeské univerzitě, která mu v roce 2011 odebrala magisterský titul.
Harangozzo byl jedním z „rychlostudentů” na plzeňské právnické fakultě, pětiletý obor absolvoval za dva měsíce a dva týdny.
Selský rozum to nechápe a jeden neví, zda se trpce smát, nebo hořce plakat…

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud má někdo titul, tak mu ho lze odebrat pouze rozhodnutím soudu. Tak to je podle zákona.

Další odpovědi
Kepler

Já to chápu tak, že nejde o odnětí titulu, to by mělo být právoplatné. Za co ten Honza univerzitu žaloval nevíme. Bohužel se soudy musí zabývat každou ptákovinou a proto jsou tak přetížené.

Smode

Neboť se to musí prošetřit. Zfalšovat lze i u dobrého studenta cokoliv a pokud by se řádnému absolventovi chtěl někdo pomstít, stačí vyhodit pár papírů, změnit pár dat a rázem je třeba lékař bez titulu..a to jenom proto že se včera pohádal v hospodě s rektorem :) je třeba se na to dívat i z druhé strany.
Samozřejmě v tomto smyslu si lze koupit cokoliv – i titul. A u tohoto případu je zřejmé, že zákazník byl nenasytný a chtěl všechno „za pusinku“ – ani si nezaplatil někoho kdo alespoň zkopíruje „jeho“ práce. Navíc je spousta „absolventů“ kteří si zaplatili dost na to, aby na podvod nikdo nikdy nepřišel. Ale to je asi jasné. Nebuďme naivní.

ivzez

Plzeňská práva jsou kapitola sama pro sebe,
ale v tomto případě možná opravdu nebyl důvod titul odebrat.

Nepředpokládám, že by si soud neověřil předchozí studium na pražské VŠ.
Na druhou stranu, kdyby se v Praze dostal až ke státnicím, proč by je jezdil
skládat do Plzně? Jsem dost zvědavá, jak to dopadne…

Kepler

Podle mně je to přinejmenším sporné. Titul smí dát i odejmout jenom univerzita. Po vypuknutí plzeňské aféry byly silné tlaky, aby odejmout titul mohl i soud, ale nenašel jsem nic, co by potvrzovalo vznik takového zákona.
https://zpravy­.aktualne.cz/do­maci/magistrem-za-dva-mesice-titul-mu-ale-vzit-nelze-rekl-soud/r~1b50a544­3b5111e58c710025900fe­a04/?redirected=14847676­44
Ještě jeden odkaz, ale nepodařilo se mi to otevřít:

Parlament České Republiky
(2) O odnětí akademického titulu rozhoduje rektor vysoké školy na základě přezkumného řízení. Přezkumné řízení zahájí rektor z vlastní …

https://apps.o­dok.cz/attachmen­t/-/down/RACK7XPK2J6P

ivzez

Ten druhý odkaz vede na dokument DOC (150 kB), jde o návrh zákona z roku 2009. Zkuste na odkaz kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat „Uložit jako“…

Kepler

Díky!

ivzez

Za málo. (–: