prcinka

poradte prosim…

  1. Sloup, vysoký 10m, se zlomil tak, že se vrchol dotýká země 4m od sloupu. V jaké výšce od

země se zlomil?

  1. 4m b)5m c) 6m d) 5,8m e)4,2m f)3,8m

Nejlepší odpověď
anonym

Chtělo by to trochu logiky. Sloup má 10 m a po zlomení je opřen o špici 4 m od paty sloupu. Pravoúhlý trojúhelník říká něco o a na druhou + b na druhou = c na druhou.
Nejdelší strana je přepona, takže ta musí být delší než 5 m. Menší než 5 m, je 4,2 a 3,8. 4,2 na druhou je 17,64 + 4 na druhou je 16. Součet je tedy 33,64. Odmocnina z 33,64 je 5,8 a 5,8 + 4,2 =10. To znamená, že sloup se zlomil ve výšce 4,2 metrů.
Anonyme a za tohle si zasloužím palec, protože vzpomínat si v 59 letech na učivo ze základní školy, to je teda docela nářez. Vůbec nějak anonymové zapomínají poděkovat za pomoc a to se mi nelíbí.
Doplňuji:
Poděkovat by měla být slušnost. Nemyslím tím jenom palcem. Stačilo by prosté: Dík. Nejsem jediná u koho vidím neoceněnou snahu pomoct a mrzí mne to za všechny.

Další odpovědi
Vojtěch

Správná odpověď je za E, tedy 4,2m.

Úvahou získáme soustavu dvou rovnic o dvou neznámých. Označme si strany trojůhelníka takto:
c – přepona, zlomená část dotýkající se země
b – vzdálenost paty sloupu od místa dotyku
a – část sloupu, která zůstala stát

a + c = 10
c = odmocnina(a2 + b2), kde b=4

Dál už to zvládneš sám ;)

Pro Očko: Klikám :)

venkovan

Co takhle pravoúhlý trojuhelník a nějaké vztahy mezi stranami a úhly?

nesnasims

není to za c? 6m

Bičiště

To zavání Pythagorovou větou. (odvěsna,přepona) Asi bys šel na radu do Wikepdie, („Pythagorova věta“)z hlavy si na to netroufnu.

Děda Louda

Ocko, anonym ti palec dát nemůže (ach, ta pravidla), ale aspoň hezky poprosil.