gigi95

Poradíte?Dík

Daniel Adam z Veleslavína – z předmluvy k česko – latinsko- řecko – německému slovníku Sylva quadrilinguis

Kdybychom my Čechové, třeba podle německých sousedů a občanů našich, napodobovali úsilí starých Řeků a Římanů, jimž byli barbary všichni národové, kteří nemluvili jejich jazykem, a ozdobovali bychom, tříbili, rozmnožovali a šířili svou řeč, už dávno by se k nám přestěhovala a do našeho státu by byla přešla všecka moudrost řecká a latinská spolu s jejími původci, hodnými věčné paměti.
Krátce, celý sbor filozofů, řečníků, básníků, dějepisců, právníků, lékařů, a co bylo velmi učenych mužů, hovořil by s námi, rozuměl by nám a my bychom rozuměli jemu.
Ale vidíme, že se děje opak. Zda osudem, či naší nedbalostí, nebylo by snadno uhodnouti. V našem věku se nám naskýtá jistě tolik příležitostí vytříbíti češtinu, co se jich našim předkům nikdy v dřívějších stoletích nenaskytlo. Jestliže by k tomu něčím přišlo toto mé neumělé dílko, přiznávám, že jsem dosáhl cíle, který jsem si vedle hlavního prospěchu školského stanovil.
Pak-li ne, budu spokojen, že jsem aspoň poskytl příležitost učenějším mužům, aby vypracovali něco lepšího, a že jsem první jakoby led prolomil, tj. prstem ukázal cestu, aby po ní buď dále šli, uzdá-li se správná a výhodná, nebo se od ní odchýlili, budou-li ji mít za nepřímou a bludnou…

1)Proč se autor odvolává na Řeky a Římany?
2)Jaký je autorův cíl?
3)Polemizujte s autorem, kde má pravdu a kde se mýlí. Odůvodněte.

Děkuju všem !!!

Nejlepší odpověď
annas

  1. Daniel Adam z Veleslavína patří k českým humanistům. Navázal na myšlenku jiných autorů, že čeština je natolik vyspělá, že je schopná vyjadřit svým jazykem to, co kdysi dokázala latina a řečtina, vystupoval proti jejich napodobování, zdůrazňoval přístupnost vědecké literatury. I když na stavbu čeština působila latina po stránce stylistické, syntaktické i lexikální, vznikala složitá souvětí – čeština schopna myšlenky vyjádřit, dostačovala i slovní zásoba.
  2. D. A. z Veleslavína byl obhájce češtiny především ve svých překladech a předmluvách, upravoval spisy, pomohl kodifikaci češtiny – „veleslavínská čeština“ – vzor dokonalé češtiny. Propagoval humanistické vědy, úroveň jeho tisků byla vynikající. Ukázal cestu vědě, po níž mají učenci jít dál.
  3. Antická kultura – vrchol kultury, důležitá je minulost zvláště kvůli tomu, že český jazyk neexistoval – důležitý je i kontext. Bez antiky by možná nebyla renezance. Chceme-li poznat přítomnost, musíme znát minulost. Řekla bych, že v tom se mýlíl.

Napodobovat není správné, lepší je původnost, doba husitská totiž zbrzdila u nás vývoj renesance (Karel IV a Petrarca), úroveň vzdělání byla mizerná. (Jednota bratrská – organizované školství – J. Blahoslav – předpoklady pro rozvoj a tříbení českého jazyka – Gramatika, Filipika).

Dosáhl toho, co si stanovil za cíl.