zjentek

Pomůžete mně s výpočtem z hlavy? Kdo má představivost? (;

Tak jsem si z hlavy představoval, jaký rozměr krychle budu potřebovat, abych si do ní ulil 100 litrů zlata (původně jsem si chtěl zlato ulít do koule ale kdo by se otravoval s takovým výpočtem, to bych se dříve zbláznil než bych to dal z hlavy). No, aby se mně dobře z hlavy počítalo, představil jsem si, že hustota zlata je 20g/cm3 (s takovým drobným zaokrouhlením proti skutečnosti se dá žít, si myslím). Ale k věci. Ukázalo se tedy, že dm3 zlata má 20 kilo. No a chtěl jsem se dopracovat k tý krychli na 100 litrů, že jo a tak jsem začal fikaně od menších dávek a z hlavy mně vyšlo, že 10 litrů zlata vměstnám do krychle o rozměru 25 cm. Mně jako auťákovi to nedalo, bo na první dobrou jsem si krychli na sto litrů zlata za těchto podmínek hned jen tak nepředstavil a tak jsem si řekl, že si pro kontrolu představím tu 25 cm krychli v metru krychlovým a kolik jich do 1 m3 tak asi vměstnám… No a světe drž se vyšlo mně číslo 64 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

Čili já mám svých imaginárních 10 litrů zlata ulitých v krychli 25 cm a když si z hlavy představím 64 takových krychlí v 1 m3, tak bych do podobnýho metru nejspíše nevměstnal více než 640 l zlata. A řekli jsme si, že dm3 Au váží 20 kg. Tak to vypadá, že mé imaginární zlato v krychli 1 m váží 12 800 kg. WTF? Když jsem tedy získal 1 m3 zlata tak bych taky očekával, že v něm budu mít 20 tun zlata, když jeho hustota je 20.000kg/m3, jak jsme si imaginárně představili na začátku, nebo ne? Tak kde mám svý 7,3 tuny zlata??? Nebo jinak se zeptám: 640 litrů uleju do krychle o rozměrech jeden metr??? No kua kde jsem? Kde já auťák dělám chybu… Já chápu že matematika je kouzelná, stojí na ní celá existence, ale odtud potud, no ne? Dejme resumé: 10 litrů je jasných, to je krychle 25 cm a že se jich vejde 64 do metru mně taky nikdo nepopře, takže, teď trošku odbočím: Už chápete, proč nechápu, jakých vlastně rozměrů potřebuji já auťák krychli, abych si do ní ulil/vměstnal svých 100 litrů zlata? Je to vlastně asi totéž, jako bych se zeptal jaký rozměr mají mít stejný krychle, aby se mně jich vešlo deset do 1 m3. Děkuju 🤷‍♂️

Emefej, no tak tos mě dostal 😮😮😮😮😮😮😮

Ovšem tím se řeší celá zajímavá otázka… No tak nic…
(Ale bo jsem uvažoval výhradně z hlavy [jak bylo výše uvedeno], mám tedy omluvenku).

🤨

Nejlepší odpověď
Emefej

Už první výpočet máš blbě. A celá úvaha je také blbě, a pak už se chyba dále jen zvětšuje…

Ty jako auťák 10 litrů vměstnáš do krychle o rozměru 25 cm. Já jako ing vměstnám 10 litrů do krychle o hraně 21,54 cm, 100 litrů do krychle o hraně 46,41 cm a 1000 litrů do krychle o hraně 100,00 cm.

Další odpovědi
aliendrone

To máš z těch babuchen, úpo ti vygumovaly mozek! JJ, já to DOBŘE znám, to ony UMÍ!!! 😮 😉

Vážně jsem vůbec nepochopil směr tvých úvah, prostě jsem se zasekl a nešlo to dočíst. Každopádně otázka je jasná – chceš si představit krychli o objemu 100 litrů (čili 100dm/^3 , to že je ze zlata nebo třeba z koksu [vážně sis nešňupl? 😉 ] s tím NEMÁ CO DĚLAT). Jak na to?

Odpověď je velmi zřejmá právě díky té „krychlovosti“.
Objem krychle = a3 (tedy délka strany na třetí), to si jistě ze základky pamatuješ.
Tudíž pokud se chceš dostat z objemu krychle k délce její hrany, postup je OPAČNÝ, tedy vypočteš třetí odmocninu z jejího objemu. A KOLIK je třetí odmocnina ze 100? (můžeš si protentokrát vzít na pomoc kalkulačku) 🙂

A protože objem té krychle je v dm3 (čili v litrech), tak délka hrany ti vyjde v dm. Tedy cca 4,64dm ergo 46,4cm atd., atd., chyba v tvé úvaze je v první kalkulaci (délka „tvé předpokládané“ hrany).

Nehraj si s babuchen, nehraj si s babuchen nebo se z toho zblázníš! 😉 😁 😁

cpt. Obvious

Vůbec nechápu, proč tam pleteš nějakou hustotu. Litr je jednotka objemu, stejně jako m3. Takže se ptáš na délku hrany krychle o objemu 100 litrů.

100 l = 100 dm3
3√100 = 4,642

Tzn. každá strana bude mít délku 4,6 dm, tj. 0,46 m.

agentpv

tak mi to zlato dej a vymysli si jiný jednodušší příklad.

VaclavZeman

Ani jsem si to nedočetl, nejsem fyzik. Já pomůžu s cizími jazyky. Ale podle mého soukromého odhadu tam máš, nezlob se zjenteku, chybu. Litr není kilogram, tak jak to je např. u vody kvůli její hustotě. Takže se ptáš na 100 kg zlata, ne? Nebo jsem to nepochopil? Pokud tedy na to jdeš fikaně, tak deset kilogramů zlata dáš do krychle, jejíž objem bude půl decimetru krychlového. Tedy 500 cm3. Takže strana bude těsně pod 8 cm, ne? Nevím, napiš mi. Zajímá mě to. Mám takovéto příklady rád a můžu je dát za úlohu svým ukrajinským studentům, které doučuji. Děkuju.

zjentek

Emefej ale jen pro pořádek těch deset krychlí o hraně 46,41 do tý velký stejně nedám 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

🤭

Emefej

Když je roztavíš a naleješ to do té velké, bude to sedět.

Dochy

To nedáš, Když to chceš skládat do sebe, tak si budeš muset vymyslet hezké násobky. A ne že si nejdřív vymyslíš omezení (budou to krychle a chci aby mi 100 krychlí dalo jednu větší) a až pak zjistíš, že to tak zkrátka nefunguje 😉 Když chceš krychle skl8dat do sebe beze zbytku, tak holt potřebuješ mít násobky třetích mocnin, aby Ti to vyšlo (8, 27, 64, 125,…1000,…) se 100 to zkrátka nepůjde.

zjentek

Václave 😃😃😃 s tebou je docela švanda, víš o tom? 😀

VaclavZeman

Proč? 🙂

zjentek

No přece… Tak si to po sobě přečti já jsem ucvrkával smíchy. 😃