Pomoc s chemií

Na chemii jsem byla vždy antitalent a teď probíráme něco, ani už nevím, jak se to jmenuje, ale učitelka to nikdy neumí vysvětlit pořádně a jede tak rychle, že mám v hlavě za chvíli guláš. Tak jsem doufala, že by mi to tu někdo dokázal vysvětlit :(

Příklad: Cu + Cl2 + H2O → HCl + Cu (OH)2

A teď tam musíme doplňit ty římský číslice, což zvládám a nakonec máme napsat co se o kolik zvětšilo nebo zmenšilo, tak by to myslím mělo být že: Cu s nulou se zvětšilo na Cu s římsou číslicí II, tedy o 2 a Cl2 s nulou se zmenšilo na Cl -I, tedy taky o 2, jelikož je za tím Cl ještě dvojka... pak se udělá křížový pravidlo, ale jelikož jsou u obou 2, tak je to fuk, a pak se tyhle dvě výsledný čísla mají dosazovat, tak by to mělo být asi takhle: 2Cu + 2Cl2 + H2O → HCl + Cu (OH)2.....a dál už nevím... v tý první části se jen doplní ty překřížený sášla,, ale u toho H2O uř nevím a za šipkou se to už jen nedoplnuje ale nějak dopočítává a to vážně nějak nechápu... nevíte někdo ten postup?

Jo a taky mi dělá problém když mám třeba H2SO4 nebo tak, tak nevím nikdy u toho prostředního, v tomto případě S, jaké římské číslo tam má být... O je -II a H by mělo být tedy +I...ale to S netuším... prosím o pomoc, děkuji
Doplňuji:
quentos - koncovky umím, ale když nemáme napsáno že je to kyselina sírová, ale jenom H2SO4,tak to nepoznám, co nad Skem má být... to se pak bere podle té 4 za tím Očkem nebo nějak?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

odpověď na poslední otázku je jednoduchá. Oxidační číslo prostředního prvku se přece řídí podle koncovky sloučeniny. Kyselina sírOVÁ > síra má tedy ox. č. VI. Je jen třeba umět oněch osm koncovek, jak jdou za sebou...
Doplňuji:
to se pak spočítá následujícím způsobem - H2SO4: vodík ox. č. 1, kyslik minus dvě a vy hledáte číslo, které když přičtete k dvakrát jedničce (ty dva vodíky) a výsledek vydělíte dvěma (kyslík, bez ohledu na znaménko), vyjde ta čtyřka u kyslíku.
Jinými slovy řešíte rovnici:
(2.1 + x):2 = 4
(2 + x):2 = 4
2 + x = 8
x = 6

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2736
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 604
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.