Kajbl

Jak je to s pomnožnými podstatnými jmény a přísudkem?

Dočetl jsem se, že pokud je podmětem věty pomnožné podstatné jméno, že by měl být i přísudek v tvaru množném.
Viz příklad:
„Ty kalhoty jsou špinavé“
„Jejich ústa jsou zarudlá“

Ovšem pokud se podívám na slovo „obočí“, tak se všude setkávám s přísudkem ve tvaru jednotném.
„Jejich obočí je husté“ → nemělo by to však správně být „Jejich obočí jsou hustá“ ?

PS: pokud to není pomnožné podstatné jméno, tak stejně pokud mluvím o více obočích, tak bych měl použít množný tvar přísudku (jsou), ne?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Obočí není pomnožné podstatné jméno, má jen stejné jednotné i množné číslo (vzor stavení).

Pepa25

K tomu příkladu: obojí bych bral jako možné a v mluvené řeči určitě převažuje to „je“. On mluvnický rod nemusí vždy přesně kopírovat věcný stav (jde o více lidí), ty věty zní naprosto přirozeně a docela to kolísá