Je správně držka,nebo drška?

Jak to je,polevka je dršková,nebo držková,nebo dršťková,nebo sakra jak je to správně?
Díky

P.S Kam to mám zařadit?

Nejlepší odpověď
annas

Dršťková polévka se dělá z drštěk (pomn. dršťky) tj. žaludku skotu.

Dršťky – pomnožné – žaludek přežvýkavců

Dršťka, držka, drška – zhrubělé – lidská ústa, tlama, huba

Doplňuji:
Opakuji, že dršťková polévka se vyrábí z drštěk, nikoliv z dršťky.

Dršťky – žaludky jsou pomnožné podstatné jméno.

Další odpovědi
Jahoda

Dršťková polévka. Pokud se jedná o hanlivý výraz pusy, je to držka. Zařadila bych to do kategorie „Jídlo a vaření“. 🙂

anonym

Dršťka – ze žaludků zvířat.
Držka – někteří si na ni malují obličej,zvlášť takhle po ránu.

vagra

Etymologicky,se podstatné jméno dršťka
nachází pouze v češtině a je nejasného původu, asi od slova drsný.

Varianta-
držka (méně formálně)

Dršťka-význam-
tlama, huba domácích užitkových zvířat
Dej krávě do dršťky, dá tobě do dížky. – české pořekadlo
(hrubě, až vulgárně) lidská ústa
Zavři už tu svoji dršťku nebo přes ni dostaneš!
Tobě ta tvá dršťka přijde jednou draho!
(hrubě, až vulgárně) nepříjemný lidský obličej (či přen. nepříjemný člověk)
Měl hnusnou dršťku.
Ty jsi ale dršťka! – Ty jsi ale ošklivý (či divný, nepříjemný)!
(vulgárně) člověk, který si nedává pozor na jazyk
Ty seš taková dršťka!
(obvykle v množném čísle) kousek žaludku přežvýkavců určený k vaření
Uvařili jsme dršťky na dršťkovou polévku!
(vulgárně) pád z kola nebo za chůze
Cestou jsem viděl nejlepší dršťku, hodil jí nějaký mladík na kole.

Zdroj: wikislovník

verka

Dršťka.

annas

Vagro, shodli jsme se.

vagra

Jenže Vy jste odpověď formulovala sama,já jsem to nechal částečně na wikislovníku.
Takže mé zásluhy jsou nepoměrně menší.

annas

Polévka dršťková se vyrábí z drštěk, nikoliv z dršťky. Opakuji – dršťky (žaludky) jsou slovo pomnožné.