Bronzový

Poměr odporovací - je, nebo není?

Když mám třeba větu: Pokoušela se mi něco říct_ a přitom ze mně nespouštěla oči.

Jedná se o poměr odporovací, takže se tam píše čárka?
Znám poučku, že pokud se "a" dá nahradit spojkami ale, avšak atd, že se o něj jedná, ale nejsem si u tohoto jistá.

Avšak u věty: Všechno jsem zvládla, a přitom jsem se na to nepřipravovala. Tam to vím jistě, ale u věty výš ne. Poraďte, prosím, a vysvětlete, ať v tom mám jasno!
Předem děkuji...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Stříbrný

Já jsem zvyklá se zaměřit na to, že pokud se dá říct místo "a " "a současně", tak bez čárky.
Pokoušela se mi něco říct a současně ze mně nespouštěla oči.

Další odpovědi:

Zlatý

Zde se o poměr odporovací nejedná. To, že se Vám pokoušela něco říct, a to, že z Vás nespouštěla oči, se přece nevylučuje. Zde není "přitom" ve významu "navzdory tomu", nýbrž ve významu "zároveň".

Je to tedy klasický slučovací poměr, a tudíž bez čárky.
Ještě musím upozornit na " ze mně nespouštěla oči* " - jedná se o druhý pád (z koho / z čeho"), správně tedy napíšeme ZE MĚ.

Zlatý

Činnosti "pokoušela se mi něco říct" a "přitom ze mně nespouštěla oči" si nijak neodporují (narozdíl od činností "zvládla jsem" a "nepřipravila jsem se").
Nicméně to je jen moje logická úvaha, která s jazykovědou nemusí mít nic společného.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2420
Zlatý Drap 1491
Zlatý quentos 1220
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.