paul1

Pokud zvířata se chovají jen pudově, na co vlastně mají mozek?

Zdá se mi, že v některých případech přece jen musí přemýšlet. Možná v mozku mají zakódované pudové chování. Jinak by byl mozek zbytečný, ale to s asi v přírodě nestává, že by něco bylo bezúčelné, jen pro parádu.
Doplňuji:
Neuvědomil jsem si všechny souvislosti, budiž mi na omluvu to, že přírodopis jsem se učil
před cca 65 lety, takže jsem něco z toho jaksi pozapomněl. Ale zase není vše úplně jasné, jak to tady někteří účastníci komunity popisují. Život bez mozku je možný, existují stovky známých případů u lidí (možná je to tak i u ostatního živočišstva). Viz:
https://www.phar­mapoint.cz/za­jimavosti/zivot-bez-mozku-i-to-je-mozne/

Nejlepší odpověď
Disraeli

A co si myslíš, že mozek přesně je? 😅
Bez něho by vůbec neexistovali/ne­fungovali. Nervová soustava (CNS), paměť (vědomí, podvědomí.. i u zvířat), smysly (všechny), emoce, chování, svaly/pohyb, kontrola a „údržba“ celého těla, všech orgánů, ale i ty instinkty/pudy (protože ty jsou taky v mozku), jako i ovlivňování všech látek, které v těle jsou a mají na něj vliv.
Mozek zajišťuje, ovládá a zpracovává celé tělo a infromace v něm.
Plazí mozek (kmen), savčí mozek (limbický systém), lidský mozek (neokortex), – A i ten lidský mozek jako celek se skládá ze všech částí a všechny je j ovlivňují (a i lidé chtě nechtě jsou ovládání ne převážně rozumem, ale pudy/insitnkty, potřebami, a celkově podvědomím a nevědomými částmi mozku… rozum tvoří jen malou část člověka a jeho mozku… Taky jeden z důvodů proč jsou třeba demokracie, mínění většiny, davu a volby úplně na hlavu).
Koncový mozek, mezimozek, střední mozek, mozeček, amygdala, epifýza, (prodloužená) mícha, šedá kůra, hemisféry (a jejich funkce), hypo/thalamus, metathalamus, Varolův most a X dalších dělení mozku. Nic? Extrémně složitý orgán a každý má na starosti něco (vlastně plno věcí) a dohromady celou tu bytost..

To si myslíš, že mozek je jen na myšlení a že znamená jen něco jako rozum? To je jen jedna část – u lidí – a to jen proto, že se jedná o rozvinutější mozek. Jinak je mozek komplesní orgán, který má na povel celou tu bytost a skládá se z několika dalších (taky komplexních) částí, které jsou samy o sobě za něco zodpovědné (za chod/funkci něčeho) a zároveň i dohromady jako celek.
Boha jeho, mozek je centrum a řídící orgán. A to i u zvířat, které nemají rozum. ;)

Neměli by zrak, sluch (hmat, čich, chuť,..), nic by nevnímali – ani by nebyli žádní oni, nehýbali by se, srdce by nefungovalo, žaludeční orgány by nefungovaly, dýchat by nemohli, jíst by nemohli, žádný orgán by nefungoval… Jednoduše řečeno by nebyli ani živí a byli by anorganičtí (třeba kámen, nebo velmi jednoduchý život v jiné formě – který má však taky často něco jako mozek, včetně ryb, plazu, hmyzu a podobných i bezobratlých – to by musel být ten nejmenší nebo nejprimitivnější život jako buňky samy o sobě, tj. jednobuněčné organismy; bakterie, rosltiny, houby,… aby si mohli dovolit nemít mozek a být zároveň organičtí).

Další odpovědi
GM

Jakou známku jsi měl z přírodopisu?!

Alesh

Tak přeci smyslem CNS není jen to, aby ten daný tvor mohl „přemýšlet“, ale mozek řídí de facto celou řadu procesů v těle.

Filip84

Já nevím, co se učilo v přírodozpytu, já si pamatuju leda tak šutr obecný a šutr nadobecný a podobné pakoniny. Nicméně natolik se v přírodních vědách vyznám, že vím, že mozek je (inter alia) jakýsi biologický makroprocessor, který skrze nervstvo („kabeláž“) ovládá všecky pochody v každém biologickém „počítači“, tedy, v každém živém organismu. Okleštíme-li, pro toto, život na prosté biologické fungování (jako ku příkladu u silně pokročilé demence), tak ani toto fungování v „základním módu“ není možné bez alespoň částečně funkčního mozku, leda bys – ten který živý organismus – napojil na nějaký „jiný processor“, a takto jej základně udržoval „při životu“. Konec konců, na to umírají lidé trpící demencí, např. Alzheimerovou chorobou: postupně přestanou přijímat potravu. Krmí-li se nitrožilně, odumře další část mozku, a ten člověk už potom není s to ze sebe ani vypravit stolici a moč – protože k tomu mozek nedá impuls.

Já nevím, co Ty osobně považuješ za život, ausgerechnet Ty si vždycky najdeš nějaký pojem, o kterém si – asi – myslíš, že je exaktní, ergo jasný, a proto se jej neobtěžuješ definovat. Což nejsi jediný, to je tady docela obvyklé, bohužel.

Filosofie života je docela stará disciplína, zabýval se jí už Aristoteles (entelechia). Aristoteles považoval za entelechii člověka duši, jako entelechii housenky kuklu a kukly motýla. Já si to nemyslím, přidržel-li bych se – pro toto – entelechie jako základní thesis definice filosofie života, považoval bych za entelechii člověka, pořád, potřebu rozmnožit se a odchýlení se od entelechie viděl jako nemoc (ne nutně v medicinálním slova smyslu), nebo deviaci způsobenou zcivilisováním a zinstituciona­lisováním.

Osobně bych však filosofii života člověka nezužoval jen na pouhou entelechii, eo ipso, jen na pouhé rozmnožení se. Vypůjčím-li si thesis substantiae z křesťanské (katholické) theologie, přenesu si tuto thesis do filosofické theologie, a pro toto použiju tohoto principu, označil bych rozmnožení se za substantia veškerého bytí, které je na biologicky vyšším stupni (např. ssavci, že), ale zároveň nebudu tuto substantiam považovat za margo bytí, jestliže u člověka je substantia rozmnožit se, margo je vychovat zdravé, šťastné dítě (děti), mít šťastnou rodinu. U zvířat je to velice podobné a záleží, co za zvíře to je, jestli si „buduje“ smečku, nebo tvoří pevné páry (např. vlk), nebo je to nějak jinak. V každém případě to ethologické konání zvířete není o nic víc, ale o nic míň, pudové, než ethologické chování člověka. Rozdíl je asi opravdu jen v tom, že zvíře nad tím nefilosofuje. Nebo to lze vyjádřit také vulgárně: kovář a filosof jsou v posteli stejní, filosof je pouze více upovídaný.

Aniž bych Ti chtěl radit, doporučoval bych silně zaměřit svou pozornost na themata, na které kognitivně a intelektuálně stačíš, protože tvrdit, že pudy mohou existovat (i) bez mozku, je natolik hloupé, že mne to asi na patnáct minut šokovalo. Nevím, proč máš potřebu vytvářet druhým filosofický Weischedelův frontový prožitek, ale svým způsobem to chápu. Ztrácíš čas, svůj i ostatních.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Entelechie
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Filozofie_%C5%BE­ivota

cappuccino

Nas kocour ma mozek na to, aby presne vedel, kdy nekdo prijde nebo prijede domu. Okamzite nas vita a loudi zradlo a pohlazeni! A kdyz mu nerozmelnime pasticku, nabere si ji na tlapku a lize ji, protoze vi, ze cumakem by ji nevydolovat.

Taky jsem cetla spoustu clanku, kdy nejak zranene zvire vyhleda pomoc cloveka, aby mu pomohl anebo se postaral o jeho mladata.

Tohle neni pud, to je promyslene!

zjentek

Až člověk tuto otázku vyřeší, dostane rozum. Definitivně zmoudří Možná, že v současnosti existují jedinci, kteří mají již vyřešeno, ovšem tito, kvůli nastavení vlastního mozku, si v našem formátu společnosti často „ani nečichnou“ ke vzdělání. Znát cestu, a jít po ní… Pozor, kudy jako celek kráčíme. 🙏

paul1

Pro Filip85:
Z Tvých odpovědí až čiší radost z toho, že máš příležitost někoho vytočit. Jenže u mne nepochodíš, už jsem psal, že mně může nasštvat jen inteligent. No mýlit se je lidské ne?
Možná je chyba, že nepoužívám chatbot jako Ty, ten by mne možná usměrnil k správnější úpravě otázky. Ale asi není ani chatbot dokonalý nástroj, jak je vidět z Tvých odpovědí, kde je plno chyb, i hrubých a plno nesmyslů, které s odpovědí nesouvisí. Takže tak. Nazdárek.

paul1

Ještě bych přidal něco k tomu, co jsem uvedl v doplnění otázky:
Že je život bez mozku u lidí možný, dokazují mimo jiné i události posledních dní. 🙂

Disraeli

Člověk je tvořen orgány a různými (orgánovými) soustavami celkově (například dýchací, svalová, kosterní, oběhová/krevní, trávící a vylučovací, hormonální, smyslová,…) … nic z toho by ale bez mozku nefungovalo a nebylo. Vše je to s ním propojeno, respektive to přímo vychází z něj.

Disraeli

Tedy pochopitelně nejen člověk. Každá živá bytost se z něčeho skládá (skoro vše jsou orgány) a to řídí mozek.
Jžš, vždyť máš i vědní obory, které se zamřují výhradně jen na mozek a nervovou soustavu. Protože je to tak složité, komplexní (a doposud jsme to ani ještě celé nepochopili).
Rozum netvoří ani 1 procento z celkového významu mozku.

Disraeli

Laloků jakož i celého mozku rozbor (a jeho význam) a biologii na tebe… nebo alespoň přírodopis ;). :D

GM

Disraeli – 100 palců!

Disraeli

Díík. 🤗😄