Savier

Pokud Adam a Eva byli první lidé na světě. Jak je možné že jsou na světě černoši, asiaté a ostatní rasy?

Nějak se mi to nepozdává. Vždyť Adam nebyl černej!

Nejlepší odpověď
annas

Pročtěte si odpověš odbornjoíků knihovníkůl, dovíte se víoc.

https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/adam-a-eva

Podobná otázka v odkazu
Je někde v Bibli nebo jinde uvedeno jestli Adam a Eva byli lidé určité rasy ?
není to myšleno rasisticky .

Váš dotaz je zajímavý, bohužel na něj těžko najdeme jednoznačnou odpověď.

K Bibli samotné existuje nespočet výkladů, mnoho textů je mnohoznačných.

Žádný oficiální výklad jsme nenašli, pouze několik textů které interpretují původ člověka a jeho rozšíření po světě. Jedná se často o různé alternativní teorie.

,,Při rekonstrukci pravé historie vzniku lidských ras můžeme použít základní genetické informace, dále knihu Genesis a vliv životního prostředí." (…)

Teologové se totiž museli potýkat se zapeklitou otázkou: Jak je možné, že pokud tedy Bůh stvořil Adama a Evu jako první lidi k obrazu svému, mohly následně vzniknout různé variace barvy pleti a jiných fyzických vlastností, když by logicky všichni potomci měli vypadat stejně.

,,První stvořený člověk – Adam, z něhož vzešlo všechno předpotopní dnešní lidstvo, byl stvořen s nejdokonalejší kombinací genů."

Museli proto použít berličky v podobě genetiky a biologie, což zkombinovali s biblickým příběhem o Babylonské věži. V tom, jak je všeobecně známo, Bůh potrestal lidské pokolení, které mluvilo pouze jedním jazykem jejich zmatením – lidé si přestali rozumět a začali mluvit různými jazyky.

Tento příběh byl použit paralelně na barvu lidské kůže – do té doby měli všichni jednu barvu kůže. Nebyla ani příliš světlá, ani příliš tmavá – lidé měli mít zhruba vzhled obyvatel Středního východu. ,,Došlo k rozbití jediné lidské komunity a člověk se rozprchl po celé zemi, tak jak Bůh původně zamýšlel. A to je právě chvíle, kdy vznikly všechny známé čeledi, které nesprávně nazýváme rasy. V Bibli bychom marně hledali slovo nebo koncept lidských ras."

,,Noe a jeho rodina měli s velkou pravděpodobností středně hnědou barvu pleti. Tento odstín pokožky byl před potopou docela ideální. Chránil člověka před slunečním zářením a současně umožňoval dostatečnou produkci vitamínu D. Adam a Eva zcela jistě vlastnili faktory pro všechny odstíny, takže je možné připustit, že i oni byli středně hnědí. Skutečností je, že většinu dnešní světové populace tvoří lidé právě této barvy pleti."

Autor se pak pouští do úvah o tom, jak po Babylónu proběhla velká migrace, která vedla k rozptýlení různých skupin do jednotlivých částí Světa s tím, že rozdílné klimatické podmínky probudily právě rozmanitost v barvě kůže.

Úvaha se vymezuje proti evolucionismu, podle kterého se rasy vyvinuly evolučním způsobem, takže některé jsou vyspělejší a jiné zaostalejší. Evolucionismus nemá dnes zastání ani ve vědě, vylučuje se však také s biblickým příběhem.

,,A právě evoluční teorie podkopala základ knihy Genesis, stejně jako Ježíšovo evangelium, a to i přesto, že evoluce je z vědeckého racionálního hlediska naprosto nepřijatelná. V tomto smyslu je třeba uvážit, zda po přijetí třeba i teistické evoluce, zůstává věřící křesťanem. Každý biblický křesťan by měl vědět, že evoluce eliminuje celou biblickou zprávu od Genesis až po Zjevení. Ne všem je známo, že evoluční teorie skvěle posloužila jako podklad rasových předsudků např. Hitlera. Rasová diskriminace spočívá na utkvělé představě, že rasy stojí na různých stupních evolučního vývoje, a tudíž jsou některé zaostalé a primitivní. Samozřejmě rasa vůdčích evolucionistů, tedy bílá, je ta nejvyspělejší. Našli se však i ti, kterým bylo na základě Bible zcela jasné, že lidé jsou si rovni po všech stránkách, tedy i geneticky, a že všichni pocházíme z lidských, Bohem stvořených, a ne jiných předků."

Výše uvedená úvaha Pavla Bartoše se dá tedy shrnout ve smyslu: Adam s Evou byli neurčité barvy pleti, k lidské rozmanitosti došlo podobně jako v lingvistické stránce až po potopě, po babylónském zmatení jazyků.

Podobný výklad podává stránka Got Questions:

,,Bible nám nedává jednoznačnou odpověď na otázku o původu různých „ras“ nebo barev pleti mezi lidmi. Bible vlastně zmiňuje jen jednu rasu – lidskou rasu, lidstvo. V lidstvu pak je rozmanitost co do barvy kůže a dalších fyzických charakteristik. Někteří lidé spekulují s myšlenkou, že když Bůh zmátl lidské jazyky při stavbě Bábelské věže (Genesis 11:1–9), došlo rovněž k rozdělení ras. Je možné, že Bůh uzpůsobil genetické charakteristiky lidí tak, aby co nejlépe přežívali v různých prostředích, jako například vidíme, že Afričané jsou geneticky lépe vybaveni k přežití v africkém vedru. Podle tohoto názoru Bůh zmátl jazyky, čímž lidstvo oddělil po lingvistické stránce, a potom geneticky učinil rozdílné rasy podle toho, kde která rasa či skupina lidí geograficky sídlila. Ačkoliv je to možný výklad, nemá tato teorie příliš pevný biblický základ. Rasy či barvy lidské pleti nejsou ve spojitosti s Bábelskou věží nikde zmíněny. "

Další, rovněž nepodloženou teorií je teze, že Adam a Eva měli kompletní genetické informace k plození potomků různé barvy pleti.

,,Je zřejmé, že Bůh chtěl, aby lidstvo bylo vzhledově velmi rozmanité, bylo by proto i logické předpokládat, že dal Bůh Adamovi a Evě schopnost plodit děti různých barevných odstínů. Později vidíme, že jedinými lidmi přeživšími potopu, byli Noe s manželkou a Noemovi tři synové se svými manželkami – celkem tedy pouze osm lidí (Genesis 7:13). Je možné, že Semova, Chamova nebo Jáfetova manželka byla (či byly) jiné rasy. Je možné, že Noemova manželka byla jiné rasy než Noe. Možná všech osm lidí bylo různých ras, což by znamenalo, že měli genetickou schopnost plodit potomstvo různých ras. Ať už je vysvětlení jakékoli, nejdůležitějším prvkem této otázky je to, že jsme všichni příslušníky jedné – lidské – rasy, všichni jsme stvořeni týmž Bohem a za stejným účelem – abychom mu přinášeli slávu."

Další odpovědi
Rokio

Je to jen biblický příběh. Nehledej v tom logiku.

A první žena byla Lilith.

Filip84

Savier, odkud víš, že „Adam“ nebyl černej? Nebo, co já vím: šedivec? 😃 V knize Bereshit se o tom nepíše. A Israelita to taky nebyl. Tak: odkud to víš?

Ale ono je to jedno. Jestli byl (theoretický) Adam černej, zelenej, šedivec, severní Korejec nebo latino (to by ale „Eva“, byla 👌, to by nebyly na světě takové vizuny – dildy zkade ruka – zkade noha! 😅😈😂 To by byly pěkný baby! 😲😎), tak ta Balada o pluku Adamově vznikala v době, kdy Mojše dlel na poušti, jsa oblečen v Leintuchu, a s ručníkem na hlavě, svítilo do něj slunko mocný, obdělával 300 manželek a 600 souložnic, zdálo se mu o oase, a že sousedovi „Arabače“ ukrade 200 velbloudů. Nebo tak něco. Ten neznal ani Saracény, nemohl vůbec ani tušit, jak vypadají lidi třeba v Japonsku, když nevěděl, že Japonsko existuje, že.

Je to, prostě a jednoduše, další důkaz mythologie Thory: podle kalendáře Israelitů je dnes 25 Adar I 5784, to znamená, že svět je starý 5784 let. A můžeš věřit, že ty kostry dinosaurů nastražil Gospodin do země pro to, aby zkoušel tvou víru! 👌🤪

Realita je taková, že podle knihy Bereshit byl, nejprve, stvořen svět, a pak na něm stvořen Adam, a z jeho žebra Eva. Realita je taková, že základní pohlaví je ženské, svět má prokazatelně více, než 5784 let, a to, jak jsou lidé přizpůsobeni možnostem svýho místa a jednotlivým podnebím, rozhodně trvalo déle, než těch cca 6,000 let – vidíme to i dnes, že se lidé moc nepřizpůsobují, že? Tedy, v rámci stovek až jednotek tisíců let.

Prostě je to další nesrovnalost, další důkaz mythologie těch knih a je to naprosto stejná mythologie, jako, co já vím, báje o antickým pantheonu. Můžeš to okecávat, „komunikovat“, abys měl alespoň nějaký drahý věštící, protože když bys officiální stáří světa zpochybnil a neodvolal před ještě, co já vím, čtyřmi sty lety, tak bys dělal dalšího pozemskýho kosmonauta. Takže, jako … 🤪 Víš co! 👌🤓

Disraeli

Je to křesťanská mytologie.
Případně to může být jen nějaká symbolika (pro věřící), mravní aj. poučení a „boží slovo“ skrze nějaké příběhy. Tj. nemusí to být doslovně pravdivé, důležitý je význam příběhu a co sděluje.
Ona většina starých křest. příběhů je zcela jasně mytologických a nepůvodních.. už jen že mají původ v jiných (indoevropských) mytologiích a náboženstvích (snadno vyhledatelné a prokázané). Nejen pro religionisty známá věc.

Třeba je ten příběh starší, než tvrdí křesťanství (statisíce let) a během té doby, potomci těchto prvních lidí, postupem času osídlovali různé kontinenty a přizpůsobovali se tamním podmínkám. ;)
Možná je to statisíce let starý příběh a Adam a Eva byli akorát první homo sapiens (první, ale ne jediní). :D Anebo vůbec první „homo“ před miliony lety.

Tebe trápí tohle? A kde se vzali ostatní lidi, když Adam a Eva byli jediní lidé a měli jen dva syny… :D

marci1

Adam měl zřejmě hnědou barvu pleti. Gen pro tmavou barvu pleti je dominantní, proto Adam s Evou s největší pravděpodobností bílí nebyli. Údajně ani černí, spíše se uvažuje o hnědém odstínu pokožky. Ostatní barvy pleti se později tzv. vyselektovaly. Tuto teorii jsem někde četla a zdá se mi logická.
🙂

agentpv

Protože je víc náboženství – islámisté, budhisté, hinduisté, lidožroutové… měli jistě své první lidi dle svých představ a ras…

Roman71

Saviere, jednoduše proto, že měli od Stvořitele dokonalou genetickou výbavu, která v rámci druhu poskytovala jistou variabilitu. To Adamovi, Evě a jejich potomkům umožňovalo, aby z nich vzešly různé národy, které se koncentrací a rozmnožováním v rámci území geneticky separovali od ostatních. Výsledkem jsou lidské druhy tak, jak je známe dnes.

Roman71

Filipe84, jen takový malý, leč podstatný detail..

Letopočet, který uvádí hebrejský kalendář, začíná vypočítaným datováním lidské existence na planetě Zemi počínaje Adamem s Evou po současnost. Jak dlouho byla země pustá a poté na ní živočichové vodní a suchozemští, je věc druhá. Nikde, ani v Bibli, není psáno, že země byla stvořena za doslovných sedm dnů o 24 hodinách.

Autor tohoto díla o tom ví své 😉

Pepa25

Disraeli: Adama a Eva neměli jen dva syny, Kniha jubileí uvádí dokonce i jména dcer: Aklima (někdy uváděno Luluwa) a Azura. Ale je pravda, že přímo Genesis moc ženské neřeší. Prostě „I poznal Kain svou ženu, ta otěhotněla a porodila Enocha. (Gen 4,17)“, Kde se vzala – nic, dokonce ani nemá jméno …

Filip84

Pepa: Krom Knihy jubileí se tomu věnuje, samozřejmě, i Talmud. Ale v israelitské společnosti (konec konců, jako u jiných na Blízkém východě) nehrály ženské nikdy významnou roli, tak: proto. 😅

Disraeli

Záleží na přístupu (jako víře) a variantě (třeba Bible nedává jasnou odpověď, konkrétně/jmenovitě myslím zmiňuje jen tři). Kdybychom to brali z různých zdrojů tak ti dva měli kldině i 15 dětí (případně 2, 3, 4, 10 a víc a neurčité množství, nehraje roli). Jinak je to fuk. Pořád to moc neřeší problematiku zalidnění světa… Přestože teorií je samozřejmě několik, včetně toho, že se se synové boží, či padlí andělé, množili s lidskými dcerami (tj asi potomky Adama a Evy) nebo že i Lilith měla potomky nebo že byli (později) stvořeni i jiní lidé a hafo dalších ‚vysvětlení‘. Zase jen NĚJAKÁ teorie a verze MYTOLOGICKÉHO, fiktivního příběhu. A to je má pointa.

Filip84

Disraeli: Kniha Bereshit, ve které je pohádka o stvoření světa a prvého člověka, nemá s křesťanstvím nic společného: ty svině to jenom, prachobyčejně, Israelitům ukradly!

Je to mythologie Israelitů, ti na to mají „copyright“, mají vlastní výklad: Talmud, etc. etc. Když to ti „mudrci“, před necelými dvěma tisíci lety, kradli, tak neměli ani ponětí, nakolik pohádkami to ve skutečnosti je a jist jsem sobě tím, že věděli-li by to, vyprdli by se na celý Tanach! 😂😂😂

Disraeli

Tak má to s tím i tak dost společného, nehledě na to, že to původně „kradli“ 😂Akorát to převzali a přijali za své (a Židé zas od jiných). 😂

Filip84

Disraeli: Ano, ale Israelité Thoru (a celý Tanach) vytvořili, křesťané ho, prostě a jednoduše, převzali – jak leží a běží. V tom je ten podstatný rozdíl.

Problém je v tom, že křesťané až dnes (a i tak jen někteří, týká se to hlavně římských katholíků NOM) začínají chápat, že jejich vlastní výklad Tanachu je, při nejmenším, na hlavu postavený. Nebo tendenční.