MITKEPEK

Podle jakého vzorce vypočítat výslednou váhu chuti ve směsi namíchané z různého obsahu kapaliny a příchuti?

Pokud mám např. 20ml kapaliny o obsahu 5mg příchuti a namíchám ji s 10ml kapaliny o obsahu 20mg příchuti, jaký obsah (mg) příchuti bude mít namíchaných 30ml kapaliny? Obsah příchuti se přitom v závislosti na množství kapaliny nemění – např. stejně jako u alkoholu. Podle jakého vzorce se to počítá?

Odpovědi
Edison

Zdá se mi to, nebo počítáte liquid pro e-cigarety? 😉 Ano, spočítat se to dá, a já na to mám přímo tabulku, která mi počítá i ceny. Počítám to jako koncentrace chemických roztoků.

Vtip ovšem spočívá v něčem úplně jiném: 1. vnímání chuti je silně individuální, 2. příchutě od samého začátku jsou různě intenzivní. Proto je potřeba si vytvořit nějaké výchozí koncentrace a výchozí stupňování. V případě e-liquidů se mi osvědčilo stupňování po 1/3%. Zpravidla začínám na 1% koncentraci. Taky je potřeba brát v úvachu schopnost koncentrace míchat v malých množstvích. To pak jedem na jednotky mililitrů (abych jel na hmotnosti už by bylo moc). Tedy přesněji lze namíchat třeba litr, než 50 ml.

aliendrone

Ředění a míchání roztoků >>> http://ach.upol­.cz/ucebnice/roz­toky5.htm

Já jen doufám, že je to jak si představuje Edison a že tedy nejsi třeba hospodský! ;) :D :D

ivzez

Chuť nemá žádnou váhu, proto její váhu nelze vypočítat.

Na základě vstupních ingrediencí se dá výsledná chuť přibližně
odhadnout, ale to podle mne platí spíše u přírodních igrediencí,
u chemických může být výsledná chuť úplně jinde…

Dochy

když dáš dohromady 5mg a 20mg, myslíš že to celkem dá kilo?
Při smíchání by se mohl změnit celkový objem (pokud mícháš různé, přesně nespecifikované látky může dojít k reakci která změní výrazně vlastnosti výsledku a i když k reakci nedojde může po smíchání dojít k menší změně hustoty). Ale, pokud k reakci nedojde, pak množství jednotlivých složek vyjádřených hmotnostně jde naprosto bez problémů sčítat. (předpokládám, že v obou roztocích jde o stejnou látku)

„váha chuti“ je nesmyslný výraz
Pokud by ty příchuti nebyli stejné pak výsledek laik nijak neodhadne a počítání nepomůže.