pn65

Podepisuje se růžový zdaňovací papír i u brigád?

Odpovědi
JájsemRaibek

Brigáda neexistuje. Tzv. růžový papír – prohlášení poplatníka k dani z příjmu podepisuješ a slevu na dani uplatňuješ pouze u jednoho zaměstnavatele. Tam, kde máš nejvyšší příjmy.
Pokud máš pouze jeden příjem a to např. u dohody o provedení práce – DPP, tak i tam se vyplatí podepsat a může se stát, že nezaplatíš žádnou daň.
Například:
Půjdeš někam umýt okna-jinak jsi bez práce a za tuto činnost ti zadavatel nabídne třeba 2000,– Kč. Sepíšete dohodu o provedení práce a tvůj příjem bude:
2000,–Kč; 0,–Kč sociální; 0,–Kč zdravotní a 300,–Kč daň z příjmů. Na ruku dostaneš 1700,–Kč.
Pokud nikde jinde slevu neuplatňuješ a uplatníš ji z této dohody, bude tvůj čistý příjem 2000,–Kč a daň se ti nesrazí, protože uplatníš slevu na poplatníka.
V tvém případě pokud máš exekuce, tak ta se z dohody nesráží, bude ti vyplaceno 2000,–Kč.

ivzez

Zákoník práce nezná pojem brigáda. Vždy jde o práci na základě pracovní smlouvy, DPČ nebo DPP. Prohlášení k dani z příjmu můžete podepsat i při
práci na DPP nebo DPČ.

V případě souběhu několika zaměstnání je podle mne výhodnější prohlášení podepsat u zaměstnavatele, u něhož člověk pracuje na DPP s odměnou do
10.000 Kč měsíčně. Jinak by zaměstnavatel strhnul srážkovou daň, která by
se pravděpodobně po skončení roku nevrátila.

V případě souběhu zaměstnání, z nichž se odvádí zálohová daň,
je nutné po skončení roku podat daňové přiznání (v tomto případě
nemůže zaměstnavatel provést roční zúčtování daně).