Kolmon

Kolik bude v neorientovaném grafu hran, když každý vrchol je spojen s právě pěti svými sousedy?

Zdravím ve spolek,
celý den mi vrtá hlavou, kolik bude v neorientovaném grafu hran, když každý vrchol je spojen s právě 5 svými sousedy. Je to část zadání semestrálky z programování a vím, že jsme tohle už někde řešili, jen si zaboha nemůžu vzpomenout, jak na to přijít.

Odpovědi
klumprt

Já už jsem z toho vypad asi tak před 15 lety, ale řekl bych, že u šestivrcholového grafu to bude 5+4+3+2+1. U sed­mivrcholového by to mohlo být 5+5+4+3+2+1. Každý další vrchol by mohl znamenat přičtení 5 hran ? Nevím, moc si za tím nestojím.

J_K

Kombinatorika není můj šálek kávy, ale myslím, že počet hran je roven kombinačnímu číslu N nad K , kde N v tomto případu je 5 a K je počet vrcholů.