bolak

Po jaké době lze ještě stornovat odeslaná částka na účet?

Obdržel jsem na účet stornovanou částku, zřejmě od někoho kdo se spletl v čísle účtu, ale svoji chybu si poté uvědomil a transakci stopnul. Když bych chtěl stornovat odeslanou částku, po jak dlouhé době od odeslání peněz ještě můžu toto storno provést?
Doplňuji:
Pepa25: Otázka není nijak zmatená, mám tam příchozí částku 16.9. a druhej den 17.9. mám tu samou částku odečtenou a je u ní poznámka STORNO. Takže evidentně zas tak krátký čas na storno jak říkáš nebude, když mezi tím uběhlo 24 hodin.

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak je třeba rozlišovat zrušení platby ještě před tím než byla poukázána na účet příjemce. To je storno a to se dá udělat jenom do doby než banka příkaz zůčtuje. Na to není moc času.

Tobě přišla platba omylem a nic nebylo ztornováno !!. Pak byla na žádost odesílatele částka odůčtována z tvého účtu. Podmínky pro takové odůčtování neznám, ale zřejmě odesilatel prokázal nějaký doklad ze kterého bylo zřejmé že platba patřila jinam. Také se za to bude něco platit.

Další odpovědi
Funna

to záleží na podmínkách banky…ale pokud vím, banky mají nějak rozdělená čísla, aby k takové záměně po zadání celého čísla i s tím, co má banka k takové záměně jen tak lehce dojít nemohlo…
Doplňuji:
to tvé storno je hodně divné…stornovat můžeš jen do data splatnosti…po něm, když už je částka připsaná, máš prostě smůlu…
pokud někdo poslal peníze na špatný účet, který existuje a peníze už byly na ten účet připsány, tak musí požádat banku o vrácení a ta tohle zprostředkuje majiteli a ten MUSÍ souhlasit s vrácením…podle zákona by měl, protože jinak je to obohacování, ale i tak se muwsí banka zeptat…
ptal se tě někdo, že souhlasíš s vrácením pěněz??…asi ne…takže to spíš vypadá, že banka udělala chybu a poslala to na tvůj účet…a pokud udělá chybu banka, může tohle opravit i bez tvého vědomní…

Pepa25

Zmatená otázka: jak jsi mohl obdržel platbu, která byla stopnuta? V dnešní době jsou platby (bavíme se o o mezibankovních) v některých bankách zadávány do ČNB v dávkách několikrát denně, takže čas na storno je docela krátký.
Doplňuji:
Pořád máme málo informací, abychom mohli posoudit tvoji teorii … Např. není jasné, jestli ta první příchozí platba byla z účtu v rámci banky. Tam si teoreticky dovedu představit, že banka obdržela žádost o vrácení platby, kdy plátce doložil, že chtěl platit jinam a platbu následně odúčtovala. Určitě ale existují i jiná vysvětlení. Např. jeden člověk se kdysi čílil, že dostal podezřelou platbu z neexistujícího účtu a ukázalo se, že to byla jeho vlastní platba poslaná na špatný účet, akorát ta druhá banka to vrátila z účtu interně nazvaného „neexistující účet“ 🙂 V každém případě se můžeš zeptat v bance a hlavně, pokud ti přišlo něco na účet, co ti nepatří, tak bys to musel stejně vrátit …

Stingo

O storno můžu požádat i po několika dnech, že kontaktuji banku a banka to stáhne. To bylo před lety, že když jste udělali chybu v čísle účtu a dotyčný se rozhodl si peníze nechat, tak jste je z něj nedostali. To vím z vlastní zkušenosti ze zaměstnání. Teď platí to, že ponechat si částku, která mi nepatří je trestný čin. Takže když vám přijdou na účet cizí peníze, je ve vašem zájmu zavolat do banky a oznámit jim to.

zzzzz

Kdykoliv, problém je, pokud ten člověk ty peníze uutratí a pak třeba žádné další mu na účet nepříjdou.

Jedná se o bezdůvodné obohacení a vymáhat ho lze myslím do 3 let, šlo by to i potom, ale on by mohl namítat promlčení. Problém může být opravdu jen pokud by jste to omylem poslal někomu bezmajetku. To by jste to sice soudně vymohl, ale u takových lidí by jste se peněz stejně nedočkal.

bolak

Pepa25: byla to platba ze zahraničí

Psychotic

Jak víš, že uběhlo 24 hodin? Čas neuvádíš, klidně mohla platba přijít 16. 9. v 23:59 a být stornována 17.9. v 00:00.