Platí přednost zprava i pro couvající vozidlo?

Couvající mě bude mít také po pravé ruce.

Nejlepší odpověď
Kepler

V zákonu je o couvání pouze toto: § 24

Při couvání řidič nesmí ohrozit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.
Vyžadují-li to okolnosti, zejména nedostatečný rozhled, musí řidič zajistit bezpečné otáčení nebo couvání pomocí způsobilé a náležitě poučené osoby.

Já to chápu tak, že přednost nemá.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Ne, nemá.
A jen pro informaci, pokud couvá vozidlo, které jede po hlavní silnici, MUSÍ dát přednost vozidlu jedoucím po silnici vedlejší. Jednoduše řečeno, okamžikem couvání ztrácí jakoukoliv přednost.

cukrar

Musíte namalovat křižovatku, páč někde nesmíte couvat do křižovatky.

baloun62

Původně jsem se chtěl rozepsat o tom, že zákon hovoří jasně, ale trošku mě zvyklal příspěvek nicka JájsemRaibek, který tvrdí, že couvající do křižovatky po hlavní silnici přednost nemá. Stalo se mi, že do mě nacouvala dodávka couvající po jednosměrné hlavní silnici v protisměru při vyjíždění od chodníku. Policajti tenkrát řešili jen to, zda jsem v okamžiku nárazu stál. Kdyby ne, prý bych měl vinu, protože dodávka couvala po hlavní silnici při vyjíždění od chodníku, což může, a já jsem s tím měl počítat. Naštěstí jsem v okamžiku střetu stál a prokázal to.
A tak jsem pátral a nakonec vypátral judikát – rozhodnutí Nejvyššího soudu z roku 2004, ve kterém Nejvyšší soud nadřazuje § 24 o couvání nad § 22 o přednosti v jízdě. Možná se soud opíral o stanovení § 22, odst. 3, který říká, že řidič nesmí vjíždět do křižovatky, pokud by musel v křižovatce zastavit vozidlo, což by při parkovacím couvacím manévru nejspíš musel. Není to zákon, je to judikát – tedy závazný vzor pro soudy nižší instance, jak takové případy posuzovat. Ale judikát není zákon, lze ho napadnout. Otázka je, zda to stojí za to…

Zdroj: http://www.ibe­sip.cz/data/web/sou­bory/legislati­va/361-od-20-02-2016.pdf