Pasák vepřů bylo kdysi dávno i povolání? O kolik prasat se průměrně staral?

Co to obnášelo? Jaký měl takový pasák denní povinosti v práci?

Je toto zaměstnání ještě někde na vesnicích fungující?

Vím kdo je to pasák, ale ten má na starosti ženy pracujicí svým tělem.

Nejlepší odpověď
annas

Pasák, někdy i pastýř ´= příslušník panské čeledi nebo obecní zaměstnanec.

"Důležitými osobami byli obecní pastýři Tito vyháněli dobytek na pastvu, kde se o něj starali dle přísných pravidel. Jinak se páslo za veder, jinak za deště a zimy. Pastýř nesměl pást v místech, kde rostly jedovaté bylinky, ani v blízkosti mrchovišť. Podle chování jednotlivých kusů dobytka, např. když sléhal nebo zaostával za stádem, či těžce dýchal, musel sledovat jeho zdravotní stav a ohlásit to neprodleně jeho majiteli.

Zvláště musel být obezřetný, když v okolí vypukla nějaká nemoc. Obecní pastýř čili slouha též uměl kastrovat býčky, kančíky a berany a rozpoznat i léčit nemoci dobytka. Dobytek se pásl nejen na obecních pastviskách či na úhorech jednotlivých sedláků, ale i v lese, kde jeho oblíbenou potravou byly plody stromů, zejména dubů a buků. Připomínkou těchto starých časů jsou místní názvy „Příhon“ nebo „Na Příhoně“, což byly cesty, kterými se dobytek přiháněl na pastvu."

http://brtpic­hlavec.sweb.cz/ves/re­mesla/remesla2­.htm

Nejen pasák prasat, ale i ostatního dobytka, bylo povolání. Kolik měl pasták na starosti kusů ? Někdy několik kusů, jindy mělo stádo jednoho hospodáře třeba i stovku, nebo k tomu kozy, krávy atd.

Jindy se obecní pasátk staral o dobytek i ostatním menším usedlíkům.

Dnes se na soukromých ´farmách pase dobytek především krávy, kozy , ale většinou jsou v ohradě. Vepře není na pastvě příliš vidět. Jinak ovce. se stále pasou např. v Beskydech.