Pavel1212

Paralelní zapojení rezistoru

Když chci sečíst dvě různé hodnoty, dejme tomu například…:
R1 = 3 ohmy
R2 = 2 ohmy
Sečtu 1/3 + 1/2 = 5/6

…sečetli jsme to a tu je ten zádrhel…ten výsledek 5/6 se potom „otáčí“ na 6/5 a já nevím proč… :-O Chápete to někdo? To se ty výsledky takto přetáčí vždycky?

Díky za odpověď. 🙂

Nejlepší odpověď
tom004

Tady to máš přehledně vysvětleno i s potřebnými výpočty + kalkulačka.

http://www.on­drovo.com/index­.php?k=elektro­nika&s=vypocty&c=rpZa­pojeni

Další odpovědi
Mapel

U elektroniky musíš přesně definovat základní podmínky a tím dostaneš i výsledek U paralelního zapojení rezistorů nesčítáš odpory a zjišťuješ výslednou vodivost. Naopak u paralelních kondenzátorů sčítáš jejich hodnoty, protože se výsledná kapacita zvětšuje.

tom004 ti dal krásný odkaz.

Michal Kole

seriové spojení R1+R2 = 3+2=5

Paralelní zapojení zlomek (R1R2)/(R1+R2­)=(32)/(3+2)=1,2