Anonym1999

Pan(í) učitel(ka( v angličtině

Dobrý den, jak přesně je to s oslovováním učitelů v agnličtině ? Jak použijeme v angličtině slušné oslovení. V češtině se říká pane učiteli používá se tedy v angličtině něco jako mr. teacher ?

Nejlepší odpověď
quentos

„mr teacher“ určitě ne, to, jak už řekl Bedy, je čechizmus.

Učitele děti oslovují „sir“, učitelku „madam“ – dříve to byla běžná náhražka vykání, dnes přetrvává již jen zejména jako oslovení (profesně či společensky) výše postavených, tedy i učitelů ze strany studenta.

Doplňuji:
raději pro úplnost dodejme, že za sir/madam se nic nedodává (tedy ani teacher).

Další odpovědi
Bedy

Mr. teacher je czenglish, mám poit, že by se měl oslovovat jménem, například Mr. Novák či Mr. Jan Novák apod.

Možná počkejte na rádce quentos, ten je v angličtině (a nejenv ní) velice znalý

MK44

V klasickém britském prostředí anglofonních mluvčích se oslovení „pane učiteli“ nepoužívá (To nemusí platit pro nějakou školu někde v Africe nebo v přistěhovatelském ghettu.). Upřednostňuje se oslovení příjmením. Tedy „Mr (Mrs, Miss) Smith“.
Pokud má oslovený vš titul, potom se oslovuje například: „Professor Higgins“ nebo „Dr. Watson“, tedy u nás „pane doktore“.
Oslovení „sir, madam“ (bez příjmení) lze použít, když příjmení neznáme: „Can I help you, sir“. Ale pozor, vedle zdvořilostní stránky může mít takové oslovení i stránku submisivní. Proto se používá ve vojensky organizovaných složkách jako armáda, policie apod. nebo tam, kde si někdo chce upevňovat „nadřazené“ postavení. To se anglickým učitelkám nelíbí, tak je lépe je oslovovat: „Good morning, Miss Doolittle“.

quentos

MK44: jsem trochu googlil, abych svou odpověď ověřil. V Americe se to stále nosí. Nevím, jak v Anglii :{/>