Kepuč

Opravdu má polština ke staročeštině blíž než čeština?

Kdysi jsem to někde četl při hledání středověkých knih

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba vycházet z toho, že základem slovanských jazyků byla praslovanština, , kterou jazykovědci rekonstruovali na základě podobnosti slovanských jazyků Pomoc tedy poskytla staroslověnština, i když je to sestra ostatních slovanských jazyků.

Během vývoje docházelo k různých hláskovým změnám, které se liší podle toho, zda jde o jazyky jiho-, západo- či východoslovanské. Je to velmi složitý a dlouhodobý proces, v němž se ustálily podoby jazyků.

Při formování jednotlivých jazyků se začaly prohlubovat rozdíly vlivem stěhování do nových sidel, takže docházelo k dalším hláskovým změnám. a praslovanština se rozdělila na tři uvedené skupiny. Pokračovaly další hláskové změny…

Čeština a polština jsou oba jazyky západoslovanské, tudíž společné znaky je spojovaly v praslovanštině – např. jery, nosovky, přehlásky atd.

Ve staročeštině, tedy i staropolštině se už jazyky odlišovaly, i když některé některé příbuzné jevy se zachovaly.

Ale nedá se říct, že by polština měla blíž ke staročeštině než čeština.

V češtině se uskutečnilo od existence praslovanského jazyka víc hláskových změn než v polštině, takže jistým způsobem má polština blíž k praslovanštině než čeština..