Davifi

Může odstraňovač koroze nějak poškodit vanu?

Zdravím všechny, chystáme se nastěhovat do starého domu po prarodičích. V tomto domě je i stará plechová vana se smaltovaným povrchem, která je bohužel postižena korozí. Na některých místech i opravdu velkou a souvislou vrstvou. Chci se za každou cenu vyhnout výměně vany a bourání koupelny z hlediska financí a času. Na internetu jsem pořídil tento přípravek na odstranění koroze (odkaz níže). Mám v plánu vanu zašpuntovat a tento přípravek naředit s vodou a vytvořit uvnitř vany lázeň s tímto přípravkem, kterou nechám působit 24 hodin. Poté vanu vypustím a budu doufat, že koroze bude z větší části pryč. Nemůže tento přípravek nějak poškodit smaltovaný povrch případně celou vanu ? Píšou, že je to šetrné ke všem povrchům. Ve videích to nic neudělalo gumě atd.

Předem děkuji za všechny rady.

https://www.a­hifi.cz/bilt-hamber-deox-c-1-kg.html

Odpovědi
elkon

Je to chyták na peníze. Drobnou korozi lze pasivovat, ale velkou ne. Časem se objeví opět. Zvláště u vany, která je určená k tomu, být v kontaktu s vodou. Nejjistější je výměna vany. Sám jsem to dělal 2×. Je to trochu práce, pokud si na to troufneš, ale nic tak hrozného, že by to nešlo udělat. Jednou jsem měnil litinovou vanu za novou a podruhé jsem si svou neopatrností způsobil poškození vany kyselinou solnou, tak jsem ji vyměnil znova. Za dva dny jsem to měl i s obezděním. S obložením jsem si pak trochu pohrál, aby to vypadalo dobře.

Drap

Toto v žádném případě nedoporučuji. Je to nevhodné a velmi špatné řešení. Existuje však celá řada jiných možností. Existují firmy, které dokáží vyrobit akrylátovou vložku do současné plechové nebo litinové vany. Bez bourání maš do 24 hodin novou vanu připravenou k použití. Dalším způsobem je zakoupení si sady na opravu smaltů. Neni to sice žádná bomba, ale poškozená místa se dají tímto způsobem opravit. Nevydrží to věčně, ale sady na opravu smaltů vyjdou od několika desetikorun po několik stokorun.

Davifi

Díky všem. Vím, že existuje vložka a další věci, ale jak jsem psal z důvodu času a úspory financí hledám co nejlepší řešení. Neřešme teď účinnost toho samotného přípravku. Ale hlavní otázka, kterou potřebuji zodpovědět je: MŮŽE TENTO PŘÍPRAVEK NĚJAK POŠKODIT SMALT NEBO SAMOTNOU VANU ??

Děkuji předem.

Pospíšil

Podle webových diskuzí jde o přebrandovanou kyselinu citrónovou a/nebo šťavelovou, takže smalt tomu odolá.