Lišák

odstranění krčních mandlí

Při změně počasí(průvan atd),nejvíce jaro+podzim mě bolí levá mandle!Většinou pomůže JOX,ale uvažuji o odstranění.Hrozí náké riziko?

Odpovědi
LuciJe

# Asi ve 2–7% může dojít ke krvácení z operační rány. To se může vyskytnout jak časně po operaci, tak i jako pozdní krvácení (do 2 týdnů). Lehčí krvácení se většinou upraví odstraněním sražené krve z lůžka mandle a podání léků proti krvácení. Pokud se krvácení nepodaří tímto způsobem zastavit, je stav řešen opětovným uspáním, kontrolou rány a stavěním krvácení elektrokoagulační pinzetou, kterou se ošetří krvácející cévky. Silnější krvácení si může vyžádati podání transfůze krve.

# Časně po operaci se někdy vyskytuje zvracení jako reakce na narkózu. Proto je i po operaci zajištěn cévkou přístup do žíly a výraznější zvracení (t.j. ztráta tekutin) je kompenzováno náhradou tekutin přímo do krevního řečiště.

# Velmi vzácně se mohou vyskutnout huhňavost, zatékání tekutin do nosohltanu, porucha chuti, poranění zubů rozvěračem úst.

# Po dobu několika týdnů může přetrvávat bolestivost v oblasti rány, s možnou propagací do uší, zvýrazňující se při polykání.

# Po operaci (zvláště v dětstkém věku) je možnost zbytnění ostatních mandlí (jazyková, nosohltanová), u predisponovaných jedinců možnost rozvoje suchého zánětu hltanu.

# Absolutní úspěch léčby a zcela bezrizikový průběh Vám nemůže zaručit žádný lékař. Obecná rizika chirurgického výkonu jako například infekce v ráně, pooperační krvácení z rány, poruchy srdce a oběhu, plicní komplikace, se nedají i přes největší pečlivost a všechny pokroky moderní mediciny vždy bezpečně vyloučit. Nicméně závažnější komplikace po uvedené operaci jsou vzácné a vyskytují se dle statistiky v jednotlivých případech na tisíc operací.

Zdroj: http://www.nem-km.cz/oddeleni/or­l/rozsah-operativy/orl-te/