sved

Odkud se u nás vzalo slovo „štamprle“?

Nejlepší odpověď
annas

Štamprle(a) – lid. výraz = sklenka na kořalku, tvarem upomínající na stouou, tj. dole a nahoře širší než uprostřed.

Původ z německé zdrobněliny od Štampfe (náířečně p za pf) = stoupa.

Etymologický slovník
Doplňuji:
Ješě vysvětlím slovo stoupa = ve staročeštin = hmoždíř.

Další odpovědi
quentos

doplnění k odpovědi od annas – v bavorské a rakouské němčině ještě existuje přímo výraz Stamperl, označující panáka, nejčastěji kořalky.

Zdroj: http://dict.tu-chemnitz.de/deutsch-englisch/Stam­perl.html

annas

Ad Quentos.

Uvedla jsem, že slovo štamprle je zdrobnělý výraz odvozený od Stampfe, samozřejmě u nás počeštěný. V němčině je to totéž, jenže psané německým pravopisem.

Takže základem pro češtinu i němčinu je slovo Stampfe, z něhož vznikla zdrobnělina, kterou jste uvedl.

quentos

tak to jsem z toho nepochopil, omlouvám se. Můj záměr rozhodně nebyl opisovat…

annas

Ad quentos. Vůbec nejde o opisování. íTo mně ani nenapadlo. Jenže je pravda, že etymologický i staročeský slovník jsou stručnější a německou zdrobnělinu neuvedly. Většinou se neuspokojím a pátrám dám, jenže není vždy svátek … Často se zdroje různí …