Zvědavý

Od kterého roku jezdí vlaky ??

kdy byly vynalezeny ??

Nejlepší odpověď
annas

Vlaky a železnice byly přítomny v naší historii od počátku roku 1800, ale od svého vzniku prošly mmoha etapami.

Kdo vynalezl vlak?
Richard Trevithick – Lokomotiva Inventor

Richard Trevithick byl anglický inovátor a inženýr, jemuž se podařilo vybudovat jednu z prvních parních lokomotiv.. Veřejnosti představena 1804. Trevithick již v roce 1802 dohlížel na stavbu experimentální lokomotivy u Coalbrookdale, ale není známo, zda se mu to povedlo.

O rok později navrhl lokomotivu pro Samuela Homfray, majitele Penydarren železáren v jižním Walesu. Dne 21.února 1804 byl úspěšný, šlo o první parní vlak na světě.

2. Za hlavní představitele parní železnice, je považovaný George Stephenson – vynálezce parní lokomotivy Engine pro železnice.

Anglický vynálezce George Stephenson, vyrobil první osobní parní lokomotivu a projektoval vytvoření mnoha tratí po celé Anglii a Evropě.

V roce 1814 předvedl úspěšně parní lokomotivu, která na kolejích postavených do svahu utáhla osm vozů s nákladem 30 tun. O rok později si ji nechal patentovat. V roce 1823 projektoval první veřejnou železniční trať pro dopravu osob na světě mezi britskými městy Stockton a Darlington (osazena strojem Locomotion). 27. září 1825 ji uvedl do provozu.

http://www.tra­inhistory.net/

Ve 30. letech začaly být železnice podle Stephensonova vzoru stavěny v USA, Francii, Belgii a také v Německu. První železnice v habsburské monarchii zahájila provoz 7. června 1839 mezi Vídní a Brnem.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ge­orge_Stephenson
http://www.sci­encemuseum.or­g.uk/on-line/energyha­ll/page92.asp

O historii železnice u nás se můžete dovědět v odkazu.
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=prvn%C3%AD%20%C5%BE­eleznice

Doplňuji:
Ještě jsem našla další zdroj „Časová osa historie železnice“
http://en.wiki­pedia.org/wiki/Ti­meline_of_rail­way_history

Na Vaši otázku se dá odpovědět různě – železnice obecně – pokusy , železnice pro přepravu lidí pravidelná .- éra železniční přepravy. .

1825 – Stephenson – Stockton a Darlington železnice pomocí parní lokomotivy, přepravoval jen náklad. Cestující pak pomocí koňského povozu.

Teprve v r. 1830 – Liverpool a Manchester – první cestující.

Linka dokazuje životaschopnost železniční dopravy a ve velkém měřítku železniční stavba začne v Británii, a pak se šíří po celém světě.

Z toho plyne – i podle dějepisu.com
http://www.de­jepis.com/uceb­nice/anglicka-prumyslova-revoluce-a-jeji-rozsireni/

  1. První železnice na světě pro veřejnou dopravu cestujících byla otevřena roku 1825 mezi Stocktonem a Darlingtonem.
  2. První veřejná (mezi)městská železnice mezi Manchesterem a Liverpoolem byla otevřena roku 1830j. Její vlaky měly jízdní řády.

další diskuse

.

Další odpovědi
Lamalam

Vlak se nerovná lokomotiva. Vlaky jezdily již před vynálezem parní lokomotivy. Vlak múže táhnou i kůň.

anonym

Počátkem dějin železnice v dnešním smyslu byl rok 1804, když Richard Trevithick uvedl do provozu první parní lokomotivu. Lokomotiva tehdy měla ještě kola bez okolků. Vedení po kolejích bylo, jak bylo u tehdejších konstrukcí koňských drah Wagonway obvyklé, zajištěno hranou na vnější straně kolejnic.Geome­trický princip Wagonway byl v později překonán, u autobusových drah byl ale dále rozvíjen, a hrany vodících lišt se nachází na vnější straně kolejnic. První veřejná železnice zahájila provoz v roce 1825 z Stocktonu do Darlingtonu v Anglii a mimo zboží také poprvé v historii přepravovala i osoby. Kola železničních vozů již měla stejné okolky, jako mají dnešní vozy, a měla dnešní normální rozchod kolejí 1435 mm.