Gestas

Od kterého roku byl v SSSR socialismus?

Nejlepší odpověď
led

Socializmus ako forma štátneho zriadenia vznikol až jeho zavedením do názvu novovzniknutého SSSR v toku 1922. Dovtedy od roku 1917 Sovietske Rusko fungovalo ako jednotný štát z viacerými národnostnými oblastiami a riadených sovietmi – tj.„radami pracujúcich“, v „zemepisnej“ štruktúre predsovietskeho cárskeho Ruska a (Kerenského) Ruska po zvrhnutí cára… Veľmi zjednodušene by sme obdobie medzi a Dočasnou vládou Ruska a vznikom sovietskeho Ruska mohli nazvať „demokratický kapitalizmu s prvkami sovietov“ a obdobie medzi vznikom Sovietskeho Ruska a SSSR možno hodnotiť ako ľudovú demokraciu

V odkaze http://www.le­nin.estranky.cz/clan­ky/komunismus­.html (v odpovedi annas) je politická chyba. Zjavne je spôsobená zjednodušením pojmu „komunizmus“.
1 – Komunizmus ako štátny útvar nejestvoval, (bola len francúzska Komúna, ktorá tiež nebola plne v ideáloch komunizmu) a v súčasnosti ani ako štátne zriadenie nejestvuje. Komunizmus je ideologický smer vychádzajúcich zo základov filozofie Marxa, Engelsa a Lenina.
2 – Ľudová demokracia je prechodný spôsob štátneho zriadenia do socializmu.
3 – Socializmus je jedna z foriem prechodu z kapitalizmu do komunizmu.

…a čo prišlo po socializme už snáď všetci vieme.

Další odpovědi
annas

1. "Prvním komunistickým státem se stalo 7. listopadu 1917 Rusko, byť komunisté jej označují za stát „socialistický“ diktatury proletariátu. Hlavním ideologem a vůdcem této země byl Vladimir Iljič Lenin, který se rychle zbavil opozice a omezil soukromé vlastnictví. Nahradil ho Novou hospodářskou politikou (NEP), jakožto uvolněné formy státního kapitalismu, kterou Stalin později zrušil, aby získal více peněz na materiální zajištění války se západními sousedy SSSR.: atd.

http://www.le­nin.estranky.cz/clan­ky/komunismus­.html

2. . 30. 12. 1922 vznikl Sovětský svaz jako federace několika Ruských republik (RSFSR, Ukrajinská socialistická republika, Bělorusko, Zakavkazská federace) a trval do roku 1991.

Ad led,

komunismus se dá přece interperetovat různými způsoby, takže z pohledu ideologie komunismus byl.

Autor má pravdu, protože od VŘSR , když vznikl první stát ovládaný komunmilsty, slovo komunismus označuje především tento typ politického režimu a ideologii, kterou hlásá.

„1. ekon. společné vlastnictví majetku, někdy i žen (Platonův stát): spotřební k. náboženských sekt
2. ekon. utopické prognózy sociálně spravedlivé společnosti; (v anarchizmu) všeobecná rovnost; (v marxizmu) společenské vlastnictví výrobních prostředků a odměňování podle potřeb
3. polit. a ideologická teorie a praxe komunistických stran“

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=komunismus

V SSSR existoval tzv. „primitivní komunismus . Ten se používá k charakteristice řízení společnosti v sovětské historické terminologii – "primitivní komunální systém“).

Podle děl zakladatelů marxismu předpokládá komunismus existenci vysoce rozvinutých výrobních sil , nepřítomnost rozdělení společnosti do společenských tříd , stát a peníze ; to vše je založeno na zrušení soukromého vlastnictví výrobních prostředků

Převládající zásada:: „Každý podle svých schopností, každý podle svých potřeb!“

Takže „komunismus“ z pohledu ideologie, prohlašuje svůj cíl vybudovat komunistickou společnost a vychází z leninistické interpretace marxismu .

https://ru.wi­kipedia.org/wi­ki/Коммунизм

http://www.evro­pa2045.cz/hra/na­poveda.php?ka­tegorie=7&tema=140

aliendrone

Od založení SSSR – tedy od roku 1922. Hele, mám pro tebe 2 SUPER TIPY!

  1. Google
  2. Wikipedia

Dalo by se dost přidat, ale nechci tě přetěžovat… ;) :D :D

led

Poznámka k odkazom:
v odpovediach použitá v odkazoch stránka http://www.le­nin.estranky.cz/clan­ky/komunismus­.html nie je stránkou podporujúcou komunistickú myšlienku, preto sú tam tie zjavné chyby.

annas

Ad led,

právě po roce 1989 se komunismus definuje jinak.

Komunismus podle definice marxismu jako společenský řád neexistoval, ale jak jsem uvedla, ve významu ideologie ano.

Tazatel se ptal obecně, takže záleží na úhlu pohledu.

Autor článku neuvedl bohužel, datum, ale vyhledávala jsem už i dříve u Gestasovy o otázky a vložila jsem, že např. " Lenin nerozlišoval socialismus a komunismus, jako rozdílnými společenskými systémy."

Uvádí se přece, že východní Evropa se stala komunistickou teprve tehdy, když z ní mezinárodní dohody vítězných mocností udělaly výlučnou sféru ruského vlivu. atd.

Stalin dal pojmům jiný význam.
https://www.mi­ses.cz/clanky/e­pilog-socialismu-iv-socialismus-a-komunismus-1684.aspx

"Komunismus v tom pravém slova smyslu neexistoval, protože podle Marxova pojetí to měla být společensko-ekonomická formace, která vystřídá formaci kapitalistickou.

V terminologii Marxe a Engelse jsou termíny socialismus a komunismus synonyma. Užívali alternativně jeden nebo druhý, aniž by mezi nimi rozlišovali. To v praxi platilo i pro všechny marxistické skupiny a sekty až do roku 1917.F"

https://www.mi­ses.cz/clanky/e­pilog-socialismu-iv-socialismus-a-komunismus-1684.aspx

V terminologii Marxe a Engelse jsou termíny socialismus a komunismus synonyma. Užívali alternativně jeden nebo druhý, aniž by mezi nimi rozlišovali. To v praxi platilo i pro všechny marxistické skupiny a sekty až do roku 1917.

annas

Omlouvám se. Něco jsem vložila 2×.

led

annas,
1 – Autor nemá pravdu, stránku som si pozrela pozornejšie, je akoby historicko politická, ale v pozadí za formuláciou možno čítať spôsob,starší než Niccolò Machiavelli, slávny propagátor a učiteľ lži obalenej pravdou, tak ako prekrásna taška, ktorej obsah je podradný, čo bežný človek-laik v odbore nerozpozná. Je to ako, keď v nádhernej nepriehľadnej taške s logom svtového výrobcu značky spoľahlivosti nesiete špinavé prádlo na pranie, okoloidúci nevidí obsah, a závidí vám (podľa loga na taške) jej obsah. Keby poznal pravdu…
2 – Ale otázka bola:
„Od kterého roku byl v SSSR socialismus?“
a komunizmus nikdy nebol reálnou formou štátneho zriadenia, kdežto socializmus bol, aj keď dočasne prehral „vojnu“ s kapitalizmom.
Prečo dočasne?
Pretože kapitalizmus a demokracia sú v politickom rozpore. Preto ani plnedomokratický štát v zmysle definície „demokracia“ nemôže byť súčasne kapitalistický štát, alebo socialistický štát v čase rozdielných tried v spoločnosti.
Vývoj spoločnosti sa ešte nezastavil.
V súčasnosti stojíme na „oddychovom“ medziposchodí veľkého schodišťa spoločenského vývoja (Jakubov rebrík) z ktorého sa rozchádzajú ďalšie schodištia pred pokračovaním stúpania v inom smere, ale možno aj v pôvodnom smere, ak predpokladáme, že smer našej cesty je správny.

led

PS – neverte všetko médiám a politikom, sú vernými prevteleniami Niccolu Machiavelli

aliendrone

Ano, je to vlastně podobné jako to bylo u nás – mám dojem, že v roce 1960 jsme se stali socialistickým státem, i když komáři byli u vesla od roku 1948. :)

led

máte dobrý dojem, to ste myslím vtedy boli kdesi pri červenej hviezde Alfa Centauri, nie? snáď som dobre videla… 🙂